webForumDet fria alternativet

Fånga dimma

Fotografering

5 svar · 822 visningar · startad av Zaiman

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
Frågan#1

Nybliven amatörfotograf som jag är gav jag mig häromkvällen ut för att fånga den dimma som låg. Dimman kändes hyffsat skarp och jag har en bild idé som jag försökte få till. Men det var inte enkelt :r

Bifogar ett lite småtråkigt bildförsök som jag gjorde. Observera att absolut inte är nöjd med bilden och att den inte är komponerad som jag tänkt mig. Fick ta hjälp av en gråsugga att placera kameran på. Och att lampan jag befann mig under gjorde hela bilden gul :(

Så har någon lite tips på hur jag kan "fånga dimma" på bild?

Är nybliven ägare av en Canon EOS 400D

wf.JPG
Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#2

Om du fotar i RAW och ändra vitbalansen så färgerna blri kyligare borde du få med känslan från dimman att det är rått och kallt.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#3

En ultrasnabb korrigering i Camera Raw gav denna bild.

wf.JPG
Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#4

Fotar alltid i RAW efter rekomendation av en vän.
Provar lite att ändra vitbalansen och det blir som du säger, lite mer känsla av det kalla råa.

Men jag tror/tycker att mitt öga fångade dimman på ett annat sätt än vad kameran gjorde :) . Visst det beror på fotografen inte kameran. Bara att träna och läsa på mer så kanske jag får till dimman lite bättre nästa gång.

Medlem sedan feb. 20002 300 inlägg
#5

Ljusmät mot dimman och överexponera bilden litegranna (+1 eller så.) Försök fånga den i motljus också så syns den bättre.

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#6

Phorpher skrev:

Ljusmät mot dimman och överexponera bilden litegranna (+1 eller så.) Försök fånga den i motljus också så syns den bättre.

Ska prova när det blir dimma nästa gång.

261 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
126 ms — ändringar (db)