webForumDet fria alternativet

trebensstativ

Fotograferingur Fotografering

9 svar · 778 visningar · startad av Sico

Medlem sedan maj 20002 597 inlägg
Frågan#1

Jag tror jag måste köpa mig ett trebensstativ. Jag har allt för mycket idéer som kräver absolut noll rörelse.
Men vilket ska man köpa? Trevägshuvud eller kulled, vilka är för-/nackdelar och till vad lämpar sig vilket huvud bäst?
Det bör väll vara lite kvalitet ändå, men jag vill nog inte gå över 2000kr, eller är det ett måste om man vill ha "OK" grejer?

Tacksam för hjälp.

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#2

Jag kör med kula. Hade inte kört med det innan men det är kanonbra. Köp inte en för liten bara. Fundera på vilka objektiv du skall använda, det finns en grundregel, som jag inte kommer ihåg exakt, men det var typ: 1Kg stativ/100mm brännvidd. DEt går ju alltid att tynga ner ett stativ med en väska eller ngt så själva stativet behöver ju inte väga flera kilo för det. Det viktigaste är att det är stabilt och klarar av att tyngas ner.

Jag kör ett Manfrotto 055 Pro B och en 488Rc4 och det funkar bra även med tyngre objektiv.

Medlem sedan maj 20002 597 inlägg
#3

Det ser ju ut att vara vettiga grejer. Det är smidigare att hantera ett kulledshuvud, än trevägshuvud va? Om föremålet rör sig diagonalt dvs...

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#4

Har samma stativ och kulled som Nicrosoft. Fungerar bra och är stabilt, men är inte speciellt smidigt. Gav ca 1800 kr för allt.

Medlem sedan maj 20002 597 inlägg
#5

muskot: Vart köpte du det?
Jag antar att alla trebensstativ är osmidiga, på vilket sätt är detta mer osmidigt menar du?

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#6

Sico skrev:

muskot: Vart köpte du det?
Jag antar att alla trebensstativ är osmidiga, på vilket sätt är detta mer osmidigt menar du?

Hegethorns foto, köpte det i vintras.

Det är ganska stort ihopfällt och också ganska tungt. Finns smidigare varianter i kolfiber eller aluminium, men de är dyrare och förmodligen inte lika stadiga.

Medlem sedan maj 20002 597 inlägg
#7

Det blir nog ett sådant stativ. Många verkar använda det och alla verkar nöjda. Tack för tipset :bire

Medlem sedan jan. 20011 154 inlägg
#8

Jag har kulled på mitt manfrotto (osäker på modellen). Betydligt smidigare inställnignsmöjligheter med en kulled och tycker det är mer flexibelt att arbeta med. Nackdelen tycker jag som nämnts är att det är lite på den tunga sidan att släpa med sig, men allternativet är ju att köpa ett kolfiberstativ och över 6000 har jag inte riktigt lust med att betala :)

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#9

Mitt manfrotto pajade i ett spänne och sen såg jag på fotosidan att flera var drabbade så jag vet inte om jag skulle köpa ett manfrotto igen. Trist eftersom det i övrigt varit ett bra stativ de få gånger jag använt det.

Medlem sedan maj 20002 597 inlägg
#10

Hmm, jag har ett manfrotto enbenstativ. Spännena verkar väldigt kvalitiva, ser ut att vara samma på 055 ProB.

128 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.55e59744
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
125 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)