webForumDet fria alternativet

Nybörjarfotograf

Fotograferingur Fotografering

31 svar · 2 266 visningar · startad av Koplik

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
Frågan#1

Hallå!

Jag har aldrig ägt min egna digitalkamera, men varje månad efter lön så brukar jag se mig runt efter något nytt att införskaffa som kan förgylla vardagen.

Denna gång tänkte jag äntligen ta steget in i fotograferingsvärlden och dess förmåga att föreviga det flyktiga ögonblicket.

Första frågan:
Jag är ute efter en bra digitalkamera som håller i många år framöver. De som är i fokus nu är Canon Powershot S5 IS vs Canon Powershot S3 IS.
Frågan är om det är värt att spendera ytterligare 900kr för årets modell som har 2megapixel till, eller om det duger lika bra med S3:an.
Eller om det finns ännu bättre kameror i en bra prisklass som kan passa en nybörjare som strävar efter att bli van fotograf?

När det beslutet är taget så når vi nästa fråga.
Vad bör jag veta när jag försöker ta mig in i fotografering. Finns det bra tutorials där ute som riktar sig mot nybörjare som mig? Sidor som förklarar vad jag behöver veta om brännvidd, exponering, slutartider, polarisation m.m.

Så om ni har förslag och tips till en intresserad nybörjare, skriv gärna.

Tack på förhand

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#2

Kul!
Till att börja med, regga dig på fotosidan.se. Där finns ett riktigt bra forum som jag har haft stor nytta av. Fast lyssna inte på alla, det finns många megapixeljagande pryltokar där också... Med lite sunt förnuft så går dom att sålla bort. ;)

Det finns även en bra fotoskola att läsa igenom. Skrolla ner lite så ser du olika artiklar om bländare, slutare och andra nyttiga saker.

Vad det gäller kameraval hade jag gått på den billigaste. När/om du kommer igång ordentligt vill du ändå ha en systemkamera och då känns det inte lika surt att "bli av" med den gamla kameran om den inte var så dyr... :p
Det borde förresten dyka upp en och annan begagnad S3:a nu när den nya har kommit.

Välkommen in i en skitsköj hobby! :bire

Medlem sedan jan. 2001716 inlägg
#3

Säger som Poteta.
S3 är en riktigt bra kamera och om du fastnar i fotograferingens mystiska värld så byter du nog upp dig till en systemkamera så småningom.

Så började jag.
Först en S3 sen en systemare.

Medlem sedan dec. 19995 718 inlägg
#4

Varför inte en begagnad Nikon eller Canon systemkamera. Lika bra att lära sig "rätt" med en gång om du räknar med att fortsätta.

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#5

Tack för bra svar

Att gå direkt på systemkamera känns som ett stort steg, då jag till en början vill väcka mitt latenta intresse för att ta mig ut och fånga de annars ouppmärksammade ögonblicken.
Efter lite konsulterande med vänner så fick jag förslag på Canon Digital Ixus 950 IS. Fördelen med denna är ju att den är betydligt mindre än S3:an så att den blir lätt att stoppa ner i fickan och ge sig ut på jakt.
Sedan blev det mer lockande när jag såg att den hade samma eller bättre egenskaper som S3:an förutom på 2 punkter, vilket var optisk zoom (4ggr istället för 12ggr) och brännvidd (36 - 432 mm mot Ixus 35 - 140 mm) men jag har ingen aning vilken innebörd detta har för bildkvaliteten och begränsningarna.

Om ni har någon motivering mot en IXUS, så gör gärna er röst hörd så jag inte går och gör ett stort misstag.

Medlem sedan jan. 200798 inlägg
#6

Jag har själv en Canon Eos 400D och är helnöjd med den. Har inte ångrat mig en sekund att jag köpte den. Innan jag köpte den hade jag bara fotat med mobilkameran så jag kan inte påstå att jag hade någon speciell tidigare erfarenhet av fotografering.

Jag köpte Eosen för att jag alltid varit intresserad av att fota och ibland sett tillfällen jag verkligen önskade att jag hade en redig kamera. Så jag ville ha en kamera som många rekommenderade för nybörjare och många rekommenderade 400D så det fick bli den. Jag vet inget speciellt om verken S3an eller S5an men dom är juh ingen fickkamera som IXUS serien är.

Så jag tycker att du borde tänka lite på vad du verkligen vill ha kameran till, jag är intresserad av naturfotografering mest så jag är hel nöjd med min EOS men ibland önskar man att man hade en IXUS (också :D) till fest fotografering och dyl. för det är inte så smidigt att ta me Eos;en om man dricker :P Iaf inte jag, kan bli lite väl klantig och bryr mig inte så mkt när jag dricker :D hehe

Men kul att du vill börja fota :) Roligaste hobbyn jag haft

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#7

Koplik skrev:

Om ni har någon motivering mot en IXUS, så gör gärna er röst hörd så jag inte går och gör ett stort misstag.

...om du hade tänkt börja pilla med manuella inställningar som t ex ställa bländare och sådant för att få kreativa bilder så är ju inte en Ixus så bra, har själv en S3'a och den är bra fast lite bökigare än en systemkamera, men det GÅR :) Den där Ixus'en skulle jag själv gärna ha som smidig resekamera, IS är kanon. Men om du vill fota lite mer "riktigt" så skulle jag nog rekommedera en annan. Eller börja med en billigare än den där då kanske?!! Och ta ett ännu större steg om du vill satsa ordentligt sedan :)

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#8

Hallå!

Nu börjar jag närma mig ett beslut.
Efter lite funderingar runt era kommentarer så kom jag fram till att jag är intresserad av att ha en medioker kamera som jag kan ta med på fester eller vid vanliga tillställningar utan att oroa mig för att ha med en dyr kamera, samt som att jag vill ha möjlighet att ta "riktiga" foton (natur, djur, stadsfoton) och lära mig hur man ska fotografera på riktigt istället för att bara rikta och trycka på en knapp.

Det jag funderar på är (skräp)kameran
(Red. Eftersom Kodak EasyShare C530 inte har analog zoom så blev det mer intressant med) Samsung S630
samt S5:an. (S5:an mest för att det ändå skiljer så lite mellan S3 och S5 samt att man väl lär ta den i topp när man håller på.

I detta fall så har jag tillräckligt med hårdvara för att hålla mig sysselsatt under de närmsta åren både vad gäller lekfoton och lite seriösare.
Sen om jag känner att hobbyn blir tillräckligt stor så kan jag se mig för efter en riktig systemkamera.

Ekonomin är inget större bekymmer, så bortsett från att det blir lite pengar, tycker ni att det är ett någorlunda vettigt beslut? Eller är det helt uppåt väggarna?

Totalt går det kalaset på 5000kr exkl tillbehör & frakt.

Undrar
Koplik

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#9

IXUS är en grymt trevligt pocketkamera som ger bra bilder. Inte så mycket att pilla med som sagt tidigare.

Har själv en Ixus 750 som jag fotar mycket mycket med. Jag är absolut inget proffs men tycker bilderna blir "canon" :e

Titta tex på babysim bilderna på min sida. Alla tagna med IXUS 750. Visst är inte alla bilder super men jag tycker kameran ger mig det jag förväntar mig.

önskar dock en systemkamera för bättre bilder.

Lycka till i ditt köp

Medlem sedan sep. 2006867 inlägg
#10

Du har fattat precis rätt! Man ska välja den kamera som passar ens behov och som man har lust att plocka fram! För ett tag sedan såg jag en av sveriges fotogurus (online video) som förklarade att man ska välja kameran som tilltalar en mest, den som gör att man fotar mest. Tycker man det "känns tufft" att plocka fram en fet systemkamera så ska man nog ha en sådan, men inte om man mest är rädd för att den ska gå sönder.

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#11

*flåt* Glömde att babysimbilderna inte ligger publikt.

Men i detta galleri är alla bilderna tagna med Ixus750
http://www.gyori.se/Photos.aspx?albumcategoryid=4&AlbumID=50

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#12

Zaiman
Verkar vara en helt ok kamera, dock så är dom lite för dyra för att flänga runt med, och efter vad jag läst i denna tråd och i övrigt så verkar dom inte ha samma inställningsmöjligheter som Powershot-kamerorna.
Men verkar vara bra all-round kameror.

Headbug
Skönt att höra :) Det är väl lite av uppfattningen jag fått. Att det inte finns någon "bästa kameran" utan det styrs efter syfte.
Efter 2_ejon:s inlägg så insåg jag att jag har 2 olika behov.

Blir nog att jag slår till på följande paket:
Canon PowerShot S5 IS 8Mpix 12x Zoom 4 220:-
Sandisk Secure Digital Ultra II 1Gb 179:-
Samsung S630 6.1mpix 3x/6x Zoom Silver 1 070:-
Samsonite SAMOA DFV40 139;-
Totalt: 5 608:- + frakt

Känner mig ganska nöjd med detta paket. Sen blir det väl till att jaga någon bra laddare. Men det blir nog ett GP Powerbank eller dylikt.

Nu börjar det bli spännande.

Medlem sedan dec. 20014 239 inlägg
#13

Ska ned till Classe idag och inhandla en http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=12075745
med tillhörande batterier. Behöver lite mer till den externa blixten jag nyligen införskaffat :e

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#14

Zaiman skrev:

Ska ned till Classe idag och inhandla en http://www.clasohlson.se/Product/Product.aspx?id=12075745
med tillhörande batterier. Behöver lite mer till den externa blixten jag nyligen införskaffat :e

Bra tips, tackar!
Kanske blir en sväng förbi CO idag för mig med då.

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#15

Koplik skrev:

Blir nog att jag slår till på följande paket:
Canon PowerShot S5 IS 8Mpix 12x Zoom 4 220:-
Sandisk Secure Digital Ultra II 1Gb 179:-
Samsung S630 6.1mpix 3x/6x Zoom Silver 1 070:-
Samsonite SAMOA DFV40 139;-
Totalt: 5 608:- + frakt

Känner mig ganska nöjd med detta paket. Sen blir det väl till att jaga någon bra laddare. Men det blir nog ett GP Powerbank eller dylikt.

Nu börjar det bli spännande.

Om du ska ha två kameror – en stor och en liten – är det väl bättre att köpa en systemkamera och en liten smidig sak? S3 (antar att S5 inte är revolutionerande mycket bättre) är ju en ganska medioker kamera, men med stort zoom-omfång.

En systemkamera av instegsmodell (alt. begagnad) är ju inte direkt dyrare än en S5, men ger bättre bilder (framförallt tack vare större sensor) och fler möjligheter – i synnerhet för framtiden.

Sen skulle jag nog köpa större minneskort än 1 GB om jag var du, inte mycket dyrare för dubbla storleken.

Medlem sedan jan. 2001716 inlägg
#16

Nikon D40 med 18-55 objektiv för 4900 :-

Medlem sedan juli 20011 129 inlägg
#17

acka skrev:

Nikon D40 med 18-55 objektiv för 4900 :-

Klart intressant och bra pris.
Tyvärr har beställningen redan gått iväg för S5:an, och jag tror jag börjar så.
Verkar ju vara ganska mycket tillbehör man lär vilja ha när man väl skaffar en systemkamera. Så jag får väl mjuka upp mig med S5an och sedan satsa på en systemkamera, och då kanske en lite mer high-end eller så nära man kommer för rimliga pengar.

Suttit några timmar och läst på fotosidan.se och börjar förstå lite av grunderna i fotografering. Börjar bli svårt att hålla sig lugn, väntetiden på mina kameror kommer att bli outhärdlig.

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#18

Jag tror du har gjort ett bra val.
Tycker själv att det bara blir roligare och roligare ju mer jag fotograferar. Det är lätt att fastna!

Medlem sedan aug. 20051 506 inlägg
#19

Koplik skrev:

Så jag får väl mjuka upp mig med S5an och sedan satsa på en systemkamera, och då kanske en lite mer high-end eller så nära man kommer för rimliga pengar.

Suttit några timmar och läst på fotosidan.se och börjar förstå lite av grunderna i fotografering. Börjar bli svårt att hålla sig lugn, väntetiden på mina kameror kommer att bli outhärdlig.

Bra idé!
Plåta med den i ett halvår och byt sedan upp dig till systemkamera.

Hehe det är alltid svårt att vänta på något roligt.

Poteta skrev:

Jag tror du har gjort ett bra val.
Tycker själv att det bara blir roligare och roligare ju mer jag fotograferar. Det är lätt att fastna!

Jepp, kan skriva under på det, är själv fast i träsket....:-)

Medlem sedan jan. 20027 905 inlägg
#20

Koplik skrev:

Verkar ju vara ganska mycket tillbehör man lär vilja ha när man väl skaffar en systemkamera. Så jag får väl mjuka upp mig med S5an och sedan satsa på en systemkamera, och då kanske en lite mer high-end eller så nära man kommer för rimliga pengar.

Fördelen är ju att du kan behålla dina (dyra ;)) tillbehör när du köper nytt (förutsatt att du fortsätter med samma tillverkare/bajonett). Den optik etc. du köper till en billig Nikon D40 fungerar ju även till Nikons och Fujifilms mer avancerade systemkameror.

143 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
140 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)