Vad sägs om att dra ihop en liten fototävling? Vi skulle kunna köra olika teman och varje vecka utser vi en vinnare. Vinnaren väljer nytt tema! Hur låter det?
Vi kan gemensamt bestämma första temat i den här tråden och så kan vi bestämma att tävlingen börjar på måndag och avslutas med röstning i helgen?
Vi skulle kunna göra så här:
Måndag: Tävlingen börjar. Man postar sitt bidrag (max 1) i en tråd, där endast en bifogad bild får följa med. Inga medlemmar kommenterar bilderna.
Vi kör på i några dagar. Lämpligtvis fram till torsdag?
Efter det så låser en moderator tråden, och någon skapar en ny tråd med en omröstning med alla medlemmar som har postat bilder i tidigare tråd.
På söndagen stängs omröstningen och en vinnare utses.
Jag kommer automatiskt att tänka på ordspråket
"Det är segraren som skriver historian"
Med dina bilder måste du anses som en given segrare,
men ideén är god så jag kan acceptera tanken.
Varför skulle jag vara en given segrare? wF är ju fullt av folk som kan plåta! Det behöver ju förslagsvis inte handla om saker som endast medlemmar med systemkameror kan plåta. Utan det kan ju vara motiv som lockar till skratt, eller vad som helst!
Låter kul! Det är utvecklande att fota "på uppdrag" då man inte själv får välja vad man ska fota. Det här blir ju typ så, rätt kul ja. Kan säkert bli rätt svårt ibland men man får väl göra sitt bästa. Själv har jag inte mycket tid över till fotande numera, men jag är nog på om några veckor isåfall.
Det är som sagt skoj med fototävlingar. På fotosidan är det lite debatt om hur företag anordnar fototävlingar både hit och dit och med finstilt text förbehåller sig rätten till alla inskickade bidrag. Det undviker vi ju genom att bara köra en fototävling här på wF där äran är priset.
Silfver skrev att inga får kommentera bilderna under tävlingens gång och jag tycker heller inte att fotografen ska få kommentera bilden. Alltså ingen bildtext. Bilden ska kunna kopplas till det aktuella temat och sen är det upp till tittaren att göra sina egna tolkningar av bilden utan någon påverkan av bildtexter.
Kalasidé, verkligen! Men jag får nog ändå hävda att varje vecka är lite tajt. En gång i månaden räcker, där tävlingen varar säg dag 1-7, omröstning dag 8-15 och sedan presenteras vinnaren på dag 15. Sedan får man varva ner en aning och klura på ny tävling. Så idén inte blir för utjatad (ni vet, som folk tjatar om att hockey-VM går för ofta exempelvis), det vore ju synd. :)
Låter kalas! (y) Tycker att en gång i månad räcker.
Om det blir succé så kanske man kan ordna nån specialtävling. Tänker närmast på en julspecial eller liknande. Ja, ni fattar...
Näe, det är inte tävligen Störst skinka! :birp
Kalasidé, verkligen! Men jag får nog ändå hävda att varje vecka är lite tajt. En gång i månaden räcker, där tävlingen varar säg dag 1-7, omröstning dag 8-15 och sedan presenteras vinnaren på dag 15. Sedan får man varva ner en aning och klura på ny tävling. Så idén inte blir för utjatad (ni vet, som folk tjatar om att hockey-VM går för ofta exempelvis), det vore ju synd. :)
Tycker också det blir lite tight med varje vecka, och tänkte exakt samma sak. :)
Detta vore bra, även om man kan se olika fototekniker hos vissa. Men hur skulle man kunna göra det hemligt? Skicka alla bilder till en person som skickade upp dem eller?
253 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9