själv funderar jag på den här, Sony Cyber-shot DSC-T30
http://www.sonystyle.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_DisplayProductInformation-Start?ProductSKU=DSCT30
dock lite högre pris än ditt max värde. :<
8 svar · 1 021 visningar · startad av Jymdis
Tänkte inskaffa en ny digitalkamera.
Ska vara en kompaktkamera som tar grymma bilder, hög upplösning, bra optik, stor LCD och ändå billig. Det ska vara en sån kamera man kan ha med sig överallt och inte behöva vara livrädd för att den ska paja (dvs tålig och inte särskilt dyr). Helst använda SD minnen för jag har sådana redan (och dom är billigast).
Några tips?
Jag har tittat på Avant S8 från Netonnet som finns hos Netonnet för 2500 kr för referens.
själv funderar jag på den här, Sony Cyber-shot DSC-T30
http://www.sonystyle.com/is-bin/INTERSHOP.enfinity/eCS/Store/en/-/USD/SY_DisplayProductInformation-Start?ProductSKU=DSCT30
dock lite högre pris än ditt max värde. :<
Vad jag har hört så bör man hålla sig borta från avant. Har du verkligen nytta för så många mega pixlar? Optiken är mycket viktigare att den är bra vilket inte är fallet hos Avant. Tyvärr får man vad man betalar för. Kika istället vad tex Nikon eller Canon har att erbjuda inom din budget så får du garanterat bra kvalitet.
Edit: Flyttas från Elektronik & High-techprylar
Canon PowerShot A610
Den har 5 megapixel men bra optik och ganska billig. Använder SD-minne. Vill man ha mer megapixlar så kan man kolla in storebrorn som jag troooor heter A620
Det går att vika in skärmen när man bär med sig kameran, vilket gör att man inte har sönder den så lätt.
Tar kalasbra bilder, väldigt nöjd. I övrig så har den inte många knappar. Av/På, ta bild, menyval samt ett skjutreglage för att antingen ta bilder, ta video eller kolla på det du tagit. Allt annat gör du enkelt via pek-skärmen.
Canon och Nikon har väldigt bra kompaktkameror. Kostar kanske lite mer än 2500 men det är det lätt värt. Själv äger jag en Canon A620 och är väldigt nöjd. :)
Hejsan! har själv en Avantkamera (S5), ska du bara ha en partykamera så javisst helt ok säkert för då kommer väl kvalitet i 2:a hand. Med min blir bilder utomhus rätt hyfsade, men i dåligt ljus....ujujujjj, som en Treo, bara brus. Kolla på Cyberphoto och ta den brusigaste bilden de lyckas fota och tänk här börjar det med Avanten. Näe lägg hellre pengarna på nått annat märke och tänk inte bara megapixlar, från 4Mp kan du hitta mycket beggat isf. som är bättre. /Kennet
Okej, då hoppar vi Avanten. Det var precis det jag ville ha reda på, tackar! Och det kan ju tänka sig att man vill, som ni säger, ha lite mindre megapixlar men bättre optik.
Några fler förslag på kameror som är bra?
Mika3l skrev:
Canon och Nikon har väldigt bra kompaktkameror. Kostar kanske lite mer än 2500 men det är det lätt värt. Själv äger jag en Canon A620 och är väldigt nöjd. :)
Jag tycker det känns som Canon leder i just kompakt-modellerna, A620 är en mycket bra kamera. Vill man ha ännu kompaktare och har pengar skulle en Ixus 800 IS vara alldeles underbart att ha!! Har man samma pengar men vill ha mer zoom och lite större så är en S3 ett hett tips (ska hämta min från posten när som helst)