mest displayen i sökaren (EVF'en), den skulle ha högre upplösning, då skulle man se riktigt bra... självklart om objektiven är av samma klass och ovanstående uppfyllt, så skulle det ju bli lika bra...
Canon Powershot S3 IS
945 svar · 86 389 visningar · startad av Danny · sida 39 av 48
Frågan, av Danny
Det händer saker på kameramarknaden nu, Canon kommer med en ny proffskompaktare S3 som jag är väldigt sugen på. Den verkar motsvara Pro1 som bara "försvann", den här verkar väldigt intressant för min del. Vad tror ni om den? /red: glömde ju länken förut: <http://www.prisjakt.nu/produkt.php?p=86777> det bästa är att den inte är så dyr, knappt 5000!
Läs frågan i sin helhet →Carrocs skrev:
Danny, har du fått tillbaka din kamera ännu?
Har inte hittat något inlägg från dig om att du fått tillbaka den nämligen.Vad var det för fel på den egentligen?
jo jag fick den för kanske två veckor sedan. Vet inte vad det var för fel egentligen dom bytte "main board" så jag antar att den är som ny invändigt nu. Trodde själv det var någon motor, men vi får se om den fungerar bra nu, har inte fotat så värst mycket nu, tidsbrist... men hittils inga symptom :)
Danny skrev:
Jag brukar skärpa upp bilderna med Noise Ninja,
http://www.picturecode.com/nn_overview.htm
Detta program gjorde underverk med mina gamla skannade bilder (y)
ja... det gör verkligen underverk, man vet inte vad brusreducering på riktigt är innan man provat det där programmet... (det finns ju andra sådana program också men det där är vanligast förekommande känns det som)
Jag har beställt en Powershot S3 som kommer tisdag eller onsdag, sjukt lång väntan....var inte den här tråden som gjorde att jag beställde, dock så har den gjort mig otroligt nöjd över mitt köp såhär på förhand.
köpte även ett 1gb minneskort och en väska till kameran...:D
betalade 4500 för hela det tror jag det var, funtar på ett stativ också men inte till en början
Lill-Erik skrev:
Jag har beställt en Powershot S3....var inte den här tråden som gjorde att jag beställde
du är välkommen ändå! :) har du väntat länge? eller är det bara långa dagar nu!? surt å få den efter nyår när allt kul är över :) ...jaja... du har lång tid på dig att öva inför nästa nyår :) gott nytt år!
nja, beställde nog i torsdags vilket ju var lite klantigt kanske...dagarna går sjukligt långsamt..
gör ändå inget på nyår men hade väl varit kul att ta lite kort på fyrverkerierna...menmen, hoppas på grymt läckra bilder om det någon gång under för-våren nu kommer lite frostiga nätter eller sånt så att träden blir så grymt läckra :D
gott nytt år på dig och er andra också :)
Gott Nytt S3-år! :birp
nu sitter man spänt och väntar på posten, hoppas verkligen verkligen att den kommer idag...
är det någon annan som köpt från inwarehouse?
tycker det är konstigt att jag inte fått kollinr. som man brukar få från typ alla butiker på internet (tro mig jag handlar jääämt på internet). Men å andra sidan står det på sidan att den är "under leverans" så hoppas verkligen inte att posten strular.
är så sjukt jävla sugen på den nu, ska ner till sommarstugan idag om jag får den och bara ta massvis med naturbilder och verkligen lära mig fotografera. Alltid älskat att kolla på naturbilder och "coola" bilder men aldrig haft en kamera bra nog att lära mig själv. Nu pluggar jag Medieteknik på KTH också sen i höstas så det handlar en hel del om grafisk produktion och bildbehandling både för tidningar men också för webben så jag kände att det är ett perfekt tillfälle att lära sig fotografering nu. Köpte också iom. utbildningen in en Macbook och photoshop i höstas :)
Lill-Erik skrev:
nu sitter man spänt och väntar på posten, hoppas verkligen verkligen att den kommer idag...
Jag känner igen känslan :)
Jag köpte min S3:a från Cyberphoto i slutet av november. Beställde den en söndag för att vara "säker" på att få den under veckan. I ett mail fick jag både kollinummer och en länk att klicka på för att se var paketet befann sig. Det blev den veckans mest klickade länk :e .
Den kom fram till postens serviceställe här på torsdagen, men så sent att avin inte hann delas ut. Jag fick vänta till fredagen. Det blev en låååååååååång väntan! :e
Men det var värt det!
den kom inte idag :( mailade inwarehouse och frågade om de ens skickat iväg den men inte fått svar än...
p.g.a. vissa omständigheter så åker jag till sthlm imorgon och kommer antagligen inte hem hit (till mina föräldrar dit den är beställd) förrän till sommaren nångång, vilket blir lite jobbigt om den inte kommer imorgon då =/
bruphoto skrev:
Den kom fram till postens serviceställe här på torsdagen, men så sent att avin inte hann delas ut. Jag fick vänta till fredagen. Det blev en låååååååååång väntan! :e
Det brukar inte vara några problem att hämta ut paket utan avin om man har kollinummret.
fick svar på mitt mail nu, de hade inte skickat det än...så då får jag väl se fram emot att ha tillgång till kameran typ i sommar :(
Lill-Erik skrev:
får jag väl se fram emot att ha tillgång till kameran typ i sommar :(
Det går väl att vidaresända kameran ;)
Har de inte skickat den så ring dem och ändra leveransadressen.
posten brukar strula me att skicka paket till adresser där man inte är skriven, och jag är tyvärr fortfarande det hos mina föräldrar
edit: nu har de skickat iväg den...har jag tur kommer den hit till utlämningsstället under morgondagen så jag kan hämta med kollinr. jag nyss fick :)
har jag otur blir det torsdag
Nicrosoft skrev:
Det brukar inte vara några problem att hämta ut paket utan avin om man har kollinummret.
Nej, men stället där jag jobbar stänger samma tid som postens serviceställe, så jag väntade till nästa dag då jag kunde gå lite tidigare :)
fick kameran nu vid fyra...säg såhär, jag fattar 0 utan att läsa manualen :( jag är en sådan som alltid kört auto på allt alltid me billiga skitkameror
blir till att läsa manualen ikväll m.a.o.
edit: Går inget bra för mig :(
vonpeppe skrev:
Enligt min instruktionsbok ska kameran ta 3 bilder i följd när man ställt in den på "Focus bracket mode", och på "Auto exposure bracket".
Min kamera gör som utlovat om man kör på det sistnämnda, men den tar bara ett kort då den är inställd på det förstnämnda.
Kan någon vänlig själ testa att ta bilder med "Focus bracket mode" och se om ni får tre bilder? I så fall är det något knas med min kamera.
Danny skrev:
...det fungerar på min, men jag tror det var något speciellt läge man skulle ha kameran i, P, TV, AV, Auto eller så. Vilket vet jag inte. Men jag skulle ju ta på månen förut och den envisades med att ta bara en bild fast jag ställt in det :) Det fungerade när jag ställde om. Har tyvärr inte fått tillbaka min kamera än så jag kan inte kolla det...
nu har jag kollat det där, verkar som man måste fokusera manuellt för att det ska fungera, med knappen MF på sidan.





