webForumDet fria alternativet

bluescreen!

Fotograferingur Fotografering

4 svar · 534 visningar · startad av Fredde Mannen

Medlem sedan nov. 20014 054 inlägg
Frågan#1

HUr funkar detta med en bluescreen? Att göra en egen bluescreen är inte svårt, men hur funkar detta med så att säga editering o så när man lägger in en annan bakgrund och olika effekter? :q

tacksam för svar

Medlem sedan aug. 20023 005 inlägg
#2

Flyttas från Musik, TV & Film..
___________________________

Det är rätt lätt egentligen. Man placerar ett objekt framför en skärm som är upplyst med monokromt ljus (ljus med en specifik våglängd). Detta leder till att allt ljus visas i en specifik, intensiv färg.
Efter att man filmat (eller fotat) färdigt så gör man resten m.h.a datorer. Man ersätter all färg (färgen på *screenen) med en vald bakgrund.

Medlem sedan dec. 199919 074 inlägg
#3

Kanske ska hjälpa tråden på traven & tala om att det inte är en bluescreen på datorn, utan CHROMA KEY i filmvärlden som efterfrågas. ;)

Därför kanske tråden ska ligga i ett annat forum. :)

Medlem sedan aug. 20011 946 inlägg
#4

Flyttas från Elektronik & High-techprylar.

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#5

Bire skrev:

Kanske ska hjälpa tråden på traven & tala om att det inte är en bluescreen på datorn, utan CHROMA KEY i filmvärlden som efterfrågas. ;)

Ska vi vara riktigt petiga (o ja, det ska vi! :e) så är chroma-key endast för video. Om vi pratar filmvärlden i definition filmteknik så är motsvarigheten travelling matte, en numer stendöd teknik som ersatts av betydligt enklare chroma-key.

Bluescreen är en allmän term för friläggning av motiv framför en monokromt färgad fond. Tekniken, dvs hur man frilägger ingår inte i begreppet. Samma sak gäller för greenscreen eller whatever-you-want-screen. ;)

133 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)