Skall få tummen ur nu och starta företaget som jag länge funderat på och göra. Men vad behöver jag fylla i och skicka in? :)
Nån blankett för F-skatt antar jag, någon för moms-grejor också eller? Behöver man blanda in prv (http://www.prv.se).
Och om jag vill kunna anlita folk som "anställda", antar att det är något speciellt då eller? Jag skall alltså inte ha några fasta anställda med timpeng utan det blir lixom "Gör det så får du xxxx med pengar". Men jag vill ju göra det vitt, det kanske inte behövs några ifyllda blanketter till det?
Hur som helst, vad behöver jag fylla i och vart skall det skickas?!
PRV är ju bara till för att registrera företagsnamnet så att man har ensamrätt på det i Sverige. Det är ju inte så lyckat att marknadsföra sig som "Pelles programmering" och det dyker upp någon som har registrerat namnet.
Men om du startar en enskild firma registeras bara "Pelles programmering" i det län där du gjort registeringen. Så att betala de 600 eller 800 kr för att få ensamrätt på det i sitt län ger inte speciellt mycket tycker jag.
När du fyller i ansökan om F-skatt så kan du kryssa i att du samtidigt vill registera för moms. Blanketten heter "Skatte- och avgiftsanmälan" och finns hos Skattemyndigheten i ditt län.
Det jag inte har fattat är hur jag ska betala skatt och sådant.... om jag gör ett jobb gör 1500kr ska jag betala skatt och hur går det till...?
Först så betalar du in sociala avgifter som i egenföretagarens fall är 25%. Efter detta betalar du skatt. Om du får in 1500 till företaget och väljer att plocka ut det i lön så får du ut ungefär hälften i nettolön.
Skattemyndigheterna runt om i landet har regelbundet informationsträffar för personer som funderat på att starta eget företag. Hör av dig till din skattemyndighet och boka dig till en informationsträff. Det borde det vara det bästa för någon som funderar på att starta ett eget företag, att få den information man behöver.
257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2