webForumDet fria alternativet

Starta företag? Namn?

Företagande

12 svar · 323 visningar · startad av fredrik99

Medlem sedan maj 2000426 inlägg
Frågan#1

Jag och en kompis har tänkt att starta ett webdesign-företag. Ett företag som skall drivas på helger och övrig ledig tid i veckorna.

Jag undrar:
1)Vad det kostar det att starta ett företag?
2)Hur ska vi gå tillväga för att starta företag?

Till sist :)
Någon som har ett/flera förslag på vad företaget ska heta?

Medlem sedan maj 2000156 inlägg
#2

Ett enskilt företag kan man starta för under tusenlappen medan du behöver 100 000 kr för ett aktiebolag. Sen finns det handelsbolag också vilket kan vara lämpligt om ni är flera som ska äga tillsammans.

Nackdelen med enskilt företag, som är enklast att starta, är att det bara kan vara en ägare.

Läs mer här: http://www.prv.se för svar på båda frågorna.

Namn är mycket svårt att hitta lediga. Själv fick jag komma på 20 namn innan jag hade ett som ingen annan redan använde. Om ni kommer på något bra så bör ni utgå från att nån annan redan har det... för det mesta..

------------------
Johan
WakeNet AB

[Redigerat av Johan! den 07 apr 2001]

Medlem sedan maj 2000426 inlägg
#3

Vad krävs för att kunna ha en .se domän?

Medlem sedan jan. 20012 437 inlägg
#4

Ett företag av valfri sort krävs för .se domänen...

Dock ej ekonomisk förening om jag har förstått det hela rätt :)

------------------
Forumledare webForum

Medlem sedan apr. 2000642 inlägg
#5

enskild firma är mycket lättare att administrera än tex ett handelsbolag eller kommanditbolag.

jag skulle göra såhär:

varje person som "vill vara med" startar en egen enskild firma. sen fakurerar ni varandra fram och tillbaka om ni är flera som gör ett jobb. bara en person fakturerar kunden. utåt ser det ut som ett och samma företag.

med denna modell blir det lätt att fördela intäkterna (oich utgifterna) på ett rättvist sätt, samt om nån vill sluta så blir det inte en massa administration.

enda nackdelen är att det kostar c:a 750kr per person...

------------------
PeterSign v 2.3.36

Medlem sedan jan. 20012 204 inlägg
#6

Vad är skillnaden mellan ett hgandelsbolag och ett kommanditbolag?

------------------
/// P

Medlem sedan maj 2000156 inlägg
#7

Aktiebolag är också lämpligt om ni är fler som ska driva tillsammans. Men då måste ni som sagt ha 100 000 kr som "buffert" i aktiekapital. Det kan dock användas till inköp av vissa grejer i början.

------------------
Johan
WakeNet AB

Medlem sedan dec. 19991 606 inlägg
#8

Tycker inte att man ska på något sätt släppa tanken om ett HB. Är man typ två el. tre som vi är och har ett bra partnersavtal så tror jag att det blir lättare än att göra som Peter_B säger.

När vi först skulle starta då fick vi samma råd om at starta enskilda firmor och fakturera, men tycker att det blir väl mycket krånel med uppdelning av inkomster, utgifter osv.

HB är rekomenderat från mig i alla fall. :)

------------------
Forumledare, webForum

Medlem sedan apr. 200138 inlägg
#9

"allt" du behöver veta för att starta: http://www2.nutek.se/snippets/startlinjen.taf

priser hittar du på: http://www.prv.se/om_prv/prisl/bolag.html

domännamns fakta: http://www.prv.se/bolag/aktuellt/doman.html

hoppas det hjälper!

Medlem sedan juni 2000690 inlägg
#10

Men är det inte mera risk för ens privata ekonomi med enskild firma? Om ett Aktiebolag går omkull så förlorar man väl bara insatsen?

Har man även ett vanligt jobb och skulle bli arbetslös så kunde man förr inte få någon a-kassa om man dessutom hade enskild firma, men detta har kanske ändrats.

Om man redan har maskiner/verktyg för 100.000 så kan väl dessa räknas som startkapital?

------------------
MvH
/Bengan
www.bengan.com | Brossans Räjser
"Better to be hated for who you are than loved for who you're not."

Medlem sedan apr. 20007 588 inlägg
#11

Korta svar: ;)

Men är det inte mera risk för ens privata ekonomi med enskild firma? Om ett Aktiebolag går omkull så förlorar man väl bara insatsen?

Jepp.

Om man redan har maskiner/verktyg för 100.000 så kan väl dessa räknas som startkapital?

Jepp.

------------------
"Med ett schysst järnrör slår man hela världen med häpnad" - Socker-Conny

Medlem sedan apr. 200138 inlägg
#12

precis när man startar måste man ha 100000 i cash på ex ett bankkonto. alltså räknas inte maskiner till det. MEN. så fort bildandet har skett kan man "stoppa in" maskiner värda 100000 i företaget och då kan man plocka ut sina 100000 från bankkontot. lite löjligt kanske men så är det.

ett tips är att starta tex en enskild firma och sedan när man känner sig säkrare "uppgradera" till ett AB.

/johnny

Medlem sedan apr. 20012 427 inlägg
#13

När detta ändå diskuteras undrar jag om någon har planer på att starta en liknande verksamhet i stockholmsområdet och söker en webdesigner? :)

Jag har haft planer på att starta enskild firma, men gav upp eftersom jag varken kan eller vill hantera allt pappersarbete.

------------------
// Skarre

396 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
125 ms — deklarationer (db)
132 ms — hämta statistik (db)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
124 ms — ändringar (db)