Jag har sålt en vara och ska skicka denna med postförskott. Nu undrar jag vad man har för säkerhet om tex. mottagaren inte hämtar ut paketet och det går i retur. Har man i så fall möjlighet att kräva kostnaden av köparen, dvs man skickar en faktura till köparen. Är det något man kan polisanmäla?
Det beror givetvis på vilken överenskommelse ni har och om det är en konsument eller ett företag.
Och jag antar att du syftar på fraktkostnaden och inte totalsumman.
Har du åtagit dig att stå för fraktkostnaden och det är en konsument så kan du ju inte kräva mottagaren.
Om mottagaren ska betala för frakten så kan du ju kräva om du vill. Kanske får du betalt, kanske inte.
Nej, man polisanmäler inte sånt här eftersom det inte föreligger något brott. Det är ett civilmål så man går till närmsta tingsrätt.
Japp, det är fraktkostnaden jag tänker på som mottagaren ska betala. Det är mellan två privatpersoner, mao är det väl svårt att skicka ut en faktura på fraktkostnaden.
Inte så säkert som man kan tro med postförskott.
Japp, det är fraktkostnaden jag tänker på som mottagaren ska betala. Det är mellan två privatpersoner, mao är det väl svårt att skicka ut en faktura på fraktkostnaden.
Inte så säkert som man kan tro med postförskott.
Visst kan du kräva en privatperson på frakten, såvida ni är överens om att det är han/hon som ska stå för den kostnaden. Men du behöver inte kalla det för "faktura" om du inte vill. Det räcker att skicka ett brev, eller maila och ställa kravet.
255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25