webForumDet fria alternativet

Enskild firma + pensionär + skatt

Företagande

3 svar · 2 055 visningar · startad av UrMe

Medlem sedan apr. 2001762 inlägg
Frågan#1

Håller på att hjälpa min far att starta upp sin enskilda firma nu när han har gått i pension. Jag har skaffat Visma eEkonomi till honom som vi tänkte använda och det är ju kanon för moms osv. Men hur räknar jag ut skatten egentligen? Och jag är ganska säker på att vi valde att betala in den månadsvis för att slippa ha pengarna på kontot (han skulle kontrollera detta imorgon).

Men hur redovisar man skatten till Skatteverket? :) Och hur blir det när han är pensionär.. så betalar han bara pensionärsavgift på 10.21% eller?

Så vi säger att han har 10000:- i vinst efter kostnader och moms etc är dragna.

Kan man dra av 10% i schablon på pensionärsavgiften eftersom de ska vara avdragsgilla? Vad är grundavdrag?

Men den stora frågan är hur betalar jag pengarna till skatteverket på rätt sätt? :)

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#2

Skittråkigt men genialt svar, ring Skatteverket i morgon. Tel. 0771‑567 567.
Jag har ringt dem flera gånger och tycker de är väldigt trevliga och föstående trots mina "korkade" frågor. :)

Medlem sedan apr. 2001762 inlägg
#3

Poteta skrev:

Skittråkigt men genialt svar, ring Skatteverket i morgon. Tel. 0771‑567 567.
Jag har ringt dem flera gånger och tycker de är väldigt trevliga och föstående trots mina "korkade" frågor. :)

Jo farsan ska ringa dem, dock får jag nog ringa och kontrollera jag med :)

Medlem sedan aug. 20068 090 inlägg
#4

Det heter ju "preliminär skatt", dvs att ingen vet vad skatten egentligen blir förrän inkomståret är slut och man har deklarerat. Därför ska din pappa berätta för Skatteverket hur mycket han tror sig tjäna och får då betala skatt på det. Det justeras ju i den slutliga skatten, efter deklarationen ändå.

Men tänk på att han också ska betala egenavgifter.

262 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
130 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)