Det är dags för mig att göra min första deklaration - lite sent pga uppskov pga utlandsvistelse.. - för min enskildfirma.
Jag har istort sett ingen koll vad det är jag ska göra ...
Några frågor:
1
När jag startade så var jag på ngr info träffar ang avdrag mm - men minns inte- vad gäller för avdrag för datorer m m har för mig att dom sa ngt att just webdesign var man rätt generösa med avdrag o avskrivning gällande datorer mm
ngn som vet ?
2 vilken blankett ska jaga använda ? - länk - kollade under skatteverket o fattade inte vilken ... trög tant :)
3 avdrag för arbetsrum i hyreslägenhet ? någon som har erfarenhet - hur räknar man ?
4 Avdrag för kostnader man haft innan verksamheten startade - hur styrker man dom ? då kanske man inte ens tänkt på att man skulle ha verksamhet ..
5 vad gäller för avdrag för bredband o mobil när man jobbar hemifrån - dom kostnaderna har man ju kanske ändå ... ? eller ?
och generellt mottages goda råd o tips med största tacksamhet . Min firma är jätteliten - gränsen till hobbyverksamhet så det finns inte så mkt konstigheter men lite nervöst känns det ändå.
Du kan då få avdrag med de faktiska merkostnaderna i form av ström, värme och städning. För arbetsrum i en hyreslägenhet kan du även få avdrag för en viss del av hyran.
men frågan kvarstår - hur räknar man ut den delen av hyran ?