webForumDet fria alternativet

Skaffa bankgiro

Företagande

7 svar · 8 948 visningar · startad av oskob

Medlem sedan maj 20021 558 inlägg
Frågan#1

Hallå!

Har dragit igång en enskild firma och sitter och funderar på bankgiro. För det känns väldigt oseriöst att skriva ett vanligt kontonummer på fakturan ;)

Har hört från många olika håll att bankgiro oftast är smidigare än plusgiro. Någon som har en annan uppfattning?

Jag har just nu mina privata konton hos Nordea så det är väl smidigast att skaffa bankgiro hos dem? Eftersom jag har enskild firma, ska jag då ansöka som privatkund eller företag? Vad är skillnaderna i praktiken? Kommer mitt bankiro få ett eget konto och vara helt separerat från mina privata konton eller kan man baka ihop dem på något mysigt sätt?
Måste man öppna något konto för bankgirot eller har man allt man behöver med bankgirot?
Jag har hört att priset ligger på runt 200:- per år och någon krona per transaktion. Är det några övriga avgifter som tillkommer?

Främst ska jag använda bankgirot för att ta betalt av kunder men när jag t.ex. köper saker till företaget kan jag då använda bankgirot till detta?

Tacksam för svar!

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#2

Bankgirot är helt klart bra, det enda du behöver. Du tar emot betalningar den vägen. Betalar gör du via ditt vanliga bankkonto. Kolla först med din egen bank, gå sedan tvärs över gatan och prata med SEB eller Handelsbanken.
Kolla noga de årliga avgifterna och hur du kan hantera allt via webben. :bire

Medlem sedan maj 20021 558 inlägg
#3

Bankgiro är alltså något jag kopplar till mitt befintliga konto? Går det att koppla till mitt vanliga personkonto eller måste jag starta ett företagskonto eller något sådant?

Medlem sedan mars 20032 667 inlägg
#4

oskob skrev:

Bankgiro är alltså något jag kopplar till mitt befintliga konto? Går det att koppla till mitt vanliga personkonto eller måste jag starta ett företagskonto eller något sådant?

Fixa ett plusgiro så får du ett bankgiro också på köpet sas. Alltid bra för kunden att kunna välja.

Medlem sedan dec. 19996 721 inlägg
#5

oskob skrev:

Bankgiro är alltså något jag kopplar till mitt befintliga konto? Går det att koppla till mitt vanliga personkonto eller måste jag starta ett företagskonto eller något sådant?

Jag rekommenderar att du skaffar ett separat konto för företaget. Det gör bokföringen enklare.

Medlem sedan maj 20007 492 inlägg
#6

Jag kollade först med SEB, de tog 700 eller om det var 1300 per år. Sen pratade jag med Swedbank och de tog 200 per år.

(Vet inte om det ingick kort och internetbank i SEB's pris och Swedbanks pris var enbart kontot, inget annat ingick)

Medlem sedan juli 20003 825 inlägg
#7

Man får betala en extra avgift på Swedbank om man vill ha utskrifterna hemskickade i stället för att själv skriva ut dom från hemsidan.

Om du har stor omsättning, be om hemskickade papperslappar... det där med att skriva ut själv är rätt rörigt... man blandar gränssnittet med hemsidan för bankgirot.se och gör nån slags säker utskrift... med helsuspekta sökkriterier som jag inte fattar hur dom fungerar...

Men de fungerar. För det mesta. Det är bra...

Medlem sedan maj 20053 909 inlägg
#8

Jag har SEB:s bankgiro. 1200 kr/år plus 3 kr. per transaktion. Då ingår ett företagskonto och VISA-kort på företaget. Jag rekommenderar starkt att ha separat företagskonto, som emission säger, det gör bokföringen hundra gånger enklare.
Jag har märkt att Plusgiro "försvinner" mer och mer sedan posten slutade hantera det. Visst är det väl så att bara en bank kan ordna Plusgiro? Det är inte SEB iaf, därför blev det inget för mig och jag har inte saknat det heller.

269 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.1dc6f849
128 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
138 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
125 ms — ändringar (db)