Jag har haft kontakt med Almi vid start av mitt senaste bolag och fick intrycket att de inte är bra att göra med, mångt och mycket att villkor vid exempelvis lån inte är speciellt generösa.
Mitt tips är i stället att kolla efter nyföretagarcentrum som brukar finnas i de flesta större städer samt olika teknikbyar runt om i Sverige.
Dessa hade vi väldigt stor nytta av, annars så har du nutek och vinnova som brukar kunna spendera lite pengar på nyföretagande i form av olika stipendium.
Hej,
Denna fråga kanske inte har direkt med marknadsföring att göra men jag tyckte detta forum passade bäst ändå.
Jag har en produktidé som jag just nu håller på och utvecklar. Fick tipset om att ta kontakt med Almi Företagspartner AB. De kan bistå med rådgivning bland annat.
Nu är jag lite nyfiken om det finns någon på forumet som har några erfarenheter utav ovan nämnda företag?

