Jag har väldigt svårt att tro att någon kan kräva dig av ett domännamn för att de registrerat ett bolag efter dig? Då skulle ju jag rent tekniskt kunna registrera ett bolag med samma namn som en domän som jag vill ha och sedan kräva den?
Så länge du inte registrerar domänen med onda avsikter och det inte finns ett företag registrerat tidigare, som skulle kunna har rätt till din domän så är det ingen fara.
Och sedan vill jag bara pointera att vi bor i Sverige ;) Ett bolag kan inte hota med stämning bara för att de inte får ett domännamn. Det som händer är att det anmäler ärendet till WIPO(oftast i alla fall, osäker hur det är med alla topdomäner), där de sedan avgör vem som har rätt till domänen. Anmälan kostar några 10k men det får anmälaren betala. Om man förlorar så får man ge över sin domän det är allt som händer.