---
title: "Nya CD-,DVD- och Hårddiskavgifter???"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/foretagande/129237-nya-cd-dvd-och-hårddiskavgifter"
topic: "Företagande"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/foretagande"
author: "richi_f"
published: "2005-06-01T00:53:44.000Z"
updated: "2005-06-22T11:14:35.000Z"
replies: 23
views: 913
page: 1
pages: 2
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/foretagande/129237-nya-cd-dvd-och-hårddiskavgifter"
---

# Nya CD-,DVD- och Hårddiskavgifter???

_Sida 1 av 2._

## #1 — richi_f, 2005-06-01T00:53Z

Jag har efter att ha läst ledaren i senaste M3 blivit lite orolig. 

I ledaren står det att en ny lag ger avgifter på CD, DVD och hårddiskar.

Hur det står till med följande:

1\. Vad kommer avgiften per GB för CD, DVD och HD att vara?
(5 kr per GB??)

2\. När börjar detta gälla? Är det 1/6 2005?

3\. Är det så att denna "avgift" per GB ska gå till artisterna?

4\. Är detta överhuvudtaget sant?

Är det någon mer än jag som blir oerhört irriterad på detta?

Mvh,
Richard

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/129237

## #2 — Mr. N., 2005-06-01T01:41Z

Vi har länge haft kassettavgift på lagringsmedia, det är för att ersätta artisterna för piratkopieringen. Så nu när riksdagen klubbar igenom en strängare [lagstiftning](http://riksdagen.se/debatt/pressmed/press.asp?ID=mkeokf7D5_5_B) så måste naturligtvis även kassettavgiften höjas och helst införas på fler produkter. :OO
Så, du får inte dela ut upphovsrättsskyddat material och du får snart inte heller ladda ner det. Men om du skulle göra det ändå så gör det inget, för artisterna får pengar ändå. ;)
Varje gång du köper en tom skiva så betalar du för att kunna få bränna olagligheter på den, om du nu bränner ut en backup på dina foton eller en Linuxdist spelar mindre roll, du kan ju använda den till att skapa en kopia av en polares CD. För vad jag har förstått så infördes kassettavgiften för att kompensera för kopior av musik/film som folk började göra när de kom på att man kunde spela in en kompis skiva på ett kassettband. Vi får ju trots allt göra kopior för eget bruk och för våra "vänner", exakt hur stor vänkrets du får ha framgår inte riktigt.
Hursomhelst:

1\. Jag läste nånstans att en tom DVD kunde kosta uppåt 20 kr (runt det dubbla mot dagens pris). Priset per GB lär minska med volymen så en HDD bör inte ha samma GB-pris som en diskett.
2\. Enligt länken till Riksdagen som jag postade högre upp verkar det vara den första juli som gäller.
3\. Det är vad jag har fått lära mig i alla fall (fast eftersom jag ser det här som en skatt, precis som jag ser på TV-avgiften så vetefan).
4\. Ja, tyvärr. Men det finns en utväg, [handla inte i Sverige](http://wesellcd.com/shop/default.asp?SetLng=6). Det är sorgligt att det ska behöva bli såhär, men regeringen verkar ju inte vilja ha kvar några företag i Sverige så det är bäst att vi gör som de vill. ;)

Nej, du är inte ensam om att tycka väldigt illa om det här, jag känner mig lite småsur också. ;)

[En annan tråd om ämnet](http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&forumid=110&threadid=126002)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622507

## #3 — GunnarD, 2005-06-01T05:46Z

Re: Nya CD-,DVD- och Hårddiskavgifter???

Arikeln på idg förklarar det bättre än jag. <http://www.idg.se/ArticlePages/200505/26/20050526031533_MW/20050526031533_MW.dbp.asp>

> **richi_f skrev:**
>
> I ledaren står det att en ny lag ger avgifter på CD, DVD och hårddiskar.

Bara på CD och DVD inte på hårddiskar.

> **richi_f skrev:**
>
> 1\. Vad kommer avgiften per GB för CD, DVD och HD att vara? (5 kr per GB??)

0\.25 öre per MB för engångskivor och 0.4 öre per MB för skivor som kan brännas flera gånger.

> **richi_f skrev:**
>
> 2\. När börjar detta gälla? Är det 1/6 2005?

Nästan rätt: 1/7 2005 är det som gäller.

> **richi_f skrev:**
>
> 3\. Är det så att denna "avgift" per GB ska gå till artisterna?

Tanken är så ja, sedan får vi se om hur mycket som går till artisterna och hur mycket som förvinner ner i statens svarta hål.

> **richi_f skrev:**
>
> 4\. Är detta överhuvudtaget sant?

Ja.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622516

## #4 — Karlsson, 2005-06-01T07:13Z

Jag tycker det är fantastiskt fiffigt att lägga högre avgift på återskrivningsbar media!
Nu har jag äntligen förstått vad som menas med fildelning. Man bränner alltså en skiva med upphovsrättsligt skyddat material, skickar den vidare slumpmässigt tlll någon annan som raderar skivan och bränner något annat skyddat material. Goddammit! Jag är kraftigt imponerad av våra beslutsfattare. 
Personligen använder jag alltid rw-skivor när jag bränner musik och film... Eller så inte.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622529

## #5 — tydal, 2005-06-01T09:06Z

Straffavgiften på cd/dvd är bara till för den lagliga kopieringen, dvs att du kopierar till dig själv och dina närmaste vänner.

Mot bakgrund av det känns det ju extra konstigt att den ska höjas nu när möjligheterna till laglig kopiering kraftigt minskar. Man kommer ju som bekant inte att få kopiera lika mycket från Internet, och man kommer inte att få kopiera skivor man köper om de är "kopieringsskyddade".

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622560

## #6 — magnusfeldth, 2005-06-01T09:07Z

Personligen tycker jag att det är riktigt knepigt att det är högre avgift på återskrivningsbar media. Kassettersättningen är till för att ersätta upphovsmän för laglig privatkopiering sägs det. Men vad är troligast att sådan kopiering sker på för format? Engångsmedia eller återskrivningsbar? Enligt mig är svaret engångsmedia.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622561

## #7 — frankof, 2005-06-01T10:55Z

> **tydal skrev:**
>
> Straffavgiften på cd/dvd är bara till för den lagliga kopieringen, dvs att du kopierar till dig själv och dina närmaste vänner.
> 
> Mot bakgrund av det känns det ju extra konstigt att den ska höjas nu när möjligheterna till laglig kopiering kraftigt minskar. Man kommer ju som bekant inte att få kopiera lika mycket från Internet, och man kommer inte att få kopiera skivor man köper om de är "kopieringsskyddade".

Ett uttalande från Bodström för ett tag sedan ang. kopieringsskydd:

> **Bodström skrev:**
>
> Justitieminister Thomas Bodström kräver att skivbolagen slutar spärra cd-skivor mot kopiering i en debattartikel på SVTs hemsida. Han är inte främmande för att ändra i lagen om så krävs

<http://www.nyheten.se/bodstroem-vill-foerbjuda-kopieringsskydd--11262.htm>

Det är väl ett sätt att försvara "kassettavgiften"?

En sak jag undrar på: Om jag har en affär där jag säljer mediaskivor, vad är det som tvingar mig att lägga på kassettavgiften? Dom kan ju inte gärna dra in min "licens"?
Efter vad jag har förstått är dom som reglerar kassettavgiften en privat organisation. (typ antipiratbyrån)
Så dom kan man ju skita i.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622601

## #8 — caze, 2005-06-01T10:59Z

Så om jag köper en cd-skiva för att lagra egna bilder betalar jag skatt för att vissa bränner piratkpoierade skivor!? :q

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622605

## #9 — frankof, 2005-06-01T11:13Z

> **caze skrev:**
>
> Så om jag köper en cd-skiva för att lagra egna bilder betalar jag skatt för att vissa bränner piratkpoierade skivor!? :q

Nej, du betalar en avgift för att du har "möjligheten" att bränna en kopia till din polare.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622617

## #10 — richi_f, 2005-06-01T11:50Z

Tack Mr. N. och GunnarD för utförliga svar! 

Nu lär inte många köpa CD/DVD i Sverige längre. Synd att "pappa" staten inte tänker på sina företagare som säljer skivor.

Eftersom vi betalar en avgift så borde det ju betyda att vi är tillåtna att kopiera upphovsrättsskyddat material som vi inte har köpt. Eller hur?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622642

## #11 — muskot, 2005-06-01T11:54Z

Tycker att det vore mer rimligt att binda dylika avgifter till originalen och sedan låta de bakomliggande företagen bestämma nivåerna (utifrån hur mycket de anser sig förlora). Det är ju trots allt rätten att privatkopiera som avgiftbelagts, och den rätten borde man ju rimligtvis betala för i samband med inköpet av originalet. Att Per Gessle eller någon annan ska ha ersättning för att jag köper inspelningsbara CD- och DVD-skivor för att exempelvis lagra digitalfoton känns helt befängt. Om brott mot upphovsrätten är stöld är det här *grov* stöld (särskilt vidrigt då det sker med lagstiftarnas goda minne). 

Samtidigt undrar jag om det finns någon som vet hur intäkterna av kassettersättningen fördelas? Tycker att det verkar väldigt oklart. Eftersom många CD-album och i princip alla DVD-filmer har kopieringsskydd (som det kommer att bli illegalt att kringgå), borde de som ligger bakom dessa produkter inte vara berättigade till någon ersättning.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622645

## #12 — caze, 2005-06-01T12:00Z

> **frankof skrev:**
>
> > **caze skrev:**
> >
> > Så om jag köper en cd-skiva för att lagra egna bilder betalar jag skatt för att vissa bränner piratkpoierade skivor!? :q
>
> 
> Nej, du betalar en avgift för att du har "möjligheten" att bränna en kopia till din polare.

Vilka idiotiska regler!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622647

## #13 — frankof, 2005-06-01T12:15Z

> **caze skrev:**
>
> > **frankof skrev:**
> >
> > > **caze skrev:**
> > >
> > > Så om jag köper en cd-skiva för att lagra egna bilder betalar jag skatt för att vissa bränner piratkpoierade skivor!? :q
> >
> > 
> > Nej, du betalar en avgift för att du har "möjligheten" att bränna en kopia till din polare.
>
> Vilka idiotiska regler!

Tja, det är en ekonomisk lobbyorganisation som ligger bakom, så att relerna kan te sig idiotiska är inte så märkligt.
Det skrämmande är att en lobbygrup med 14 medlemar kan påverka lagstiftningen så mycket.

> **copyswede skrev:**
>
> Medlemmar
> 
> BUS - Bildkonst Upphovsrätt i Sverige
> NCB - Nordic Copyright Bureau
> SAMI - Svenska Artisters och Musikers Intresseorganisation
> STIM - Svenska Tonsättares Internationella Musikbyrå
> SFFot - Svenska Fotografers Förbund
> SJF - Svenska Journalistförbundet
> SMF - Svenska Musikerförbundet
> FST - Föreningen Svenska Tecknare
> SDF - Sveriges Dramatikerförbund
> SFF - Sveriges Författarförbund
> SLFF - Sveriges Läromedelsförfattares Förbund
> KIF - Föreningen Sveriges Konsthantverkare och Industriformgivare
> SYMF - Sveriges Yrkesmusikerförbund
> TF - Teaterförbundet

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1622659

## #14 — meza, 2005-06-03T10:15Z

Någon som vet om de kommer bli olagligt att importera DVDr skivor från utlandet? I sådan fall någon som känner till någon bra utlänsk datorbutik på nätet?

Tack på förhand.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1623496

## #15 — Gladh, 2005-06-03T13:39Z

> Eftersom vi betalar en avgift så borde det ju betyda att vi är tillåtna att kopiera upphovsrättsskyddat material som vi inte har köpt. Eller hur?

NEJ NEJ NEJ!!!

Avgiften som läggs på är inte en avgift för PIRATkopiering utan PRIVATkopiering. Alltså en kompensation för att du gör en extra kopia och ger till din bror (vilket är helt lagligt även efter den 1/6) däremot så får du inte göra en kopia och ge till en vilt främmande person ute på stan.

Det man reagerar emot är att industin vill/skall/kommer/har infört kopieringskydd på skivorna och samtidigt så skall man införa en lag som säger att du inte får gå runt detta kopieringskydd, vilket i princip då gör PRIVATkopieringen omöjligt, och det är detta som vår Justitsminister är kritisk mot.

Skivorna kan du köpa över nätet: <http://www.wesellcd.com>

\- M

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1623577

## #16 — meza, 2005-06-03T16:11Z

Gladh --\> Tack så mycket för länken. Kommer detta företag att dras med i den ökade höjningen? För som jag förstår det så är det inte ett svenskt företag som måste följa svenska lagar, har jag rätt?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1623645

## #17 — Jojoxx, 2005-06-04T20:56Z

Nej, utländska butiker påverkas inte av vår svenska idioti som tur är.

Jag tycker det är lite tragikomiskt hur denna avgift kommer att slå. De som kopierar film och musik och har någon som hellst internetvana kommer ju att köpa sina skivor från utlandet och på så vis inte heller betala den tidigare kasettavgiften - alltså noll (0), inte ett rött korvöre till Per Gessle.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1624196

## #18 — richi_f, 2005-06-04T21:05Z

Jag vet i alla fall vad jag ger regeringen/riksdagen för betyg i detta ämne:

en solklar

 :bla

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1624200

## #19 — meza, 2005-06-05T10:24Z

Det kan inte bli så att om tullet tar paketet, att de kräver avgifter där? Så vet jag att det var när jag beställde tobak. För tobak och alkohol för man väl egentligen inte ta in i landet om man beställer och får hem det på posten. Men jag har inte hört något om hur det är när man beställer lagringsmedia, jag har hört någon siffra någon gång att man får ta in §200 vet inte om detta kan stämma. Någon som vet?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1624379

## #20 — magnusfeldth, 2005-06-22T09:54Z

Några av de nya avgifterna är färdigförhandlade nu:

<http://www.svd.se/dynamiskt/naringsliv/did_9989388.asp>

Lite klippt från artikeln:
För mp3-spelare 0,4 öre per megabyte, utan tak.
För hårddisksbaserade videospelare 0,35 öre per megabyte lagringsutrymme, dock ett tak på 320 kronor.
Däremot har parterna ännu inte kommit överens om de nya nivåerna för tomma cd- och dvd-skivor.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1632982

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/foretagande/129237-nya-cd-dvd-och-hårddiskavgifter  
Nästa sida: https://www.webforum.nu/amne/foretagande/129237-nya-cd-dvd-och-hårddiskavgifter/page2.md
