Har skickat ett mail till mitt webbhotell, har dock inte fått svar än, men kände ändå att det känns tryggare att fråga en del saker här...
Om mitt webbhotell fixar det, finns det nåt jag kan göra för att förhindra att det händer igen?
Kan man ta reda på vilken som gjort det på nåt sätt? Det behöver ju inte nödvändigtvis vara ägaren till sidan aowryn.net.
Borde jag skicka ett mail till tenshei@yahoo.com?
Svaret kanske är självklart för er, men till skillnad från många andra här är jag bara en nybörjare... :l
Om denna tråd inte hör hemma i Webbutveckling - Övrigt ber jag om ursäkt.
Om det nu till äventyrs verkligen skulle vara han bakom aowryn.net som har hackat sidan, kan han ju inte vara alltför smart, då han har efterlämnat ett så pass övertydligt spår. Därför tror jag det är någon annan som är skyldig. I vilket fall som helst, verkar det minst sagt sinnesslött att hacka en sida bara för att peta in den där länken, så den verklige hackaren är nog inte heller så smart. Då kan man fråga sig vad det är för slags webhotell som du har anlitat, som inte har högre säkerhet än att en idiot kan hacka dem. Du borde fundera på att byta webhotell till något som åtminstone har ett gott renommé för säkerhet.
Om mitt webbhotell fixar det, finns det nåt jag kan göra för att förhindra att det händer igen?
Det beror på hur det hände. Jag tror faktiskt inte det är webbhotellets fel. Hade du något skript på din hemsida (asp/php/cgi/perl)? Hade du ett tillräckligt säkert lösenord som du höll hemligt? (Tillräckligt säkert = minst åtta tecken, blandat stora och bokstäver och siffror, inget som finns i en ordlista utan helst slumpade tecken.)
altack skrev:
Kan man ta reda på vilken som gjort det på nåt sätt?
Beror på hur pass skicklig den som gjort det är, och hur pass väl han/hon vill dölja sin identitet.
UlfT:
Jag har webb-hotellet.com. Och jag SKA byta, det är redan bestämt. Men för tillfället är jag tvungen att lida under WH, så går det när man är snål... :l tydal:
Lösenordet var ett som mitt webbhotell gav mig först - fullständigt ologiskt med en massa siffror och ett par bokstäver, trodde inte precis att ngn skulle kunna lista ut det.
Då kan man fråga sig vad det är för slags webhotell som du har anlitat, som inte har högre säkerhet än att en idiot kan hacka dem.
Kanske lite tidigt att dra sådana slutsatser? Kan ju t.ex. vara webbplatsinnehavaren som fått en trojan på sin dator och att han blivit av med lösenordet den vägen. Vore ju knappast webbhotellets fel i.s.f.