knappproblem...

Flash

1 svar · 176 visningar · startad av room

Medlem sedan mars 2001270 inlägg
Trådstart#1

Hejsan..

Jag har ett problem, jag har skapat en knapp som bara innehåller text eftersom jag vill att bakgrunden ska vara transparent. Men när jag ska klicka knappen så måste jag träffa precis på texten.. Hur skapar man en "map" som inte syns men som ändå ligger under texten?

Jag har provat att lägga en symbol (rektangulär ruta) bakom texten och satt alfa till 0% men den syns lite grann iallafall och det känns lite störande. Det måste finnas något annat sätt..

Tacksam för svar...

Medlem sedan feb. 20001 507 inlägg
#2

I din knappsymbol har du 4 frames och den sista heter HIT. I denna frame kan du lägga en ruta som täcker din text och detta blir då träffytan för markören. Denna ruta kommer inte att synas i din färdiga knapp så den kan vara i vilken färg som helst.

246 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
124 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
119 ms — ändringar (db)