Jag undrar hur man går tillväga för att hoppa till en viss frame (eller label) i en annan swf-film? Detta är säkert svinenkelt (om man kan det), men jag har testat mig fram ett tag nu utan framgång.
Tyvärr har jag redan provat ditt förslag på tillvägagångssätt. Jag vet både hur man hoppar till frames inom samma film och hur man hoppar till andra filmer. Problemet är dock att när man skriver in den frame man skall hoppa till i rutan under swf-filsrutan, så hoppar den ändå bara till den andra filmen första frame och stannar där.
Jag tackar ändå för förslaget! Inväntar fler lösningar. Det borde ju inte vara så krångligt, tycker man. :)
Det smög sig in fel i mitt föregående inlägg. I rutan *under* "load movie into location"-URL-rutan berättar man vilken nivå (level) man vill att swf-filmen skall laddas. Jag gör istället så att efter att filmen laddas in så lägger jag in ett "Goto and Stop"-kommando och DÄR skriver jag in vilken frame den skall hoppa till. Det är alltså DETTA som inte fungerar.
Hoppas att jag har fattat det hela rätt :q
Ditt problem Mattias är troligtvis inte din "loadMovie", laddas din film som den skall så är den åtgärden riktig.
Problemet ligger i din movie som du laddar in.
Vad jag får ut av din beskrivning så har du "GoTo and Stop" i den filmen som du har laddat in, och då borde det inte vara några problem.
Har du inte det så kan det bli problem. Du kan inte göra en GoTo and Stop till en movie som inte har blivit laddad samtidigt som du har Loadmovie av samma film.
Om du vill kan du malia mig dina fla om de inte är för stora så kan jag titta på dom.
Jag vill kunna hoppa till en viss frame i filmen som laddas in, typ som en genväg från film1 till frame 10 i film2. Men grejjen är den att jag hoppar till film2 från ytterligare ett ställe i film1, så därför kan jag inte lägga in nån "Go to and stop" i början av film2. :l
Hoppas du förstår vad jag menar. Det är jäkligt konstigt om det inte går att fixa.
Har provat i em men inte lyckats att hoppa till en viss frame, men har jag ett movieclip som skall starta t.ex på frame25 och ger den ett namn så fungerar det med:
Som Janne säger, så kan man inte hoppa till en bestämd ruta i film som inte redan är inladdad.
Jo, det kan man iofs, fast då använder man FSCommands och JavaScript vilket blir en något omständig procedur, samt att det inte blir fullt stöd för alla webbläsare. Jag tror att jag har ett exempel någonstans i mina arkiv...
En annan variant som däremot borde fungera bättre, vore att skicka med en variabel till den nya SWF-filen som ska laddas.
Just nu är jag upptagen med annat i veckan så jag kan inte testa idéen men generellt så borde det fungera så här.
Om du skapar en knapp som dels laddar SWF-filen och sedan sätter en variabel med exempelvis värdet "frame25" så finns ju denna variabeln i huvudfilmen. Om du inte tar bort huvudfilmen och laddar den nya i level1 så kan ju den nya filmen läsa variabeln.
Då kan du lägga en "If-sats" i första rutan på den nya filmen.
Exempel:
If (level0:variabelnamnet eq frame25)
Go to and Play (25)
Else
Go to and Stop (2)
End If
Som sagt, det är bara en idé men borde nog gå att lösa.
I så fall kan man ju lägga till hur många knappar och variabler som helst till den film som ska laddas.
[Redigerat av FlashX den 04 jul 2000]
270 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2