webForumDet fria alternativet

Flashspelare, i webbläsare.

Flash

0 svar · 250 visningar · startad av pimpN

Medlem sedan okt. 200589 inlägg
Frågan#1

Hej,

jag försöker skapa en webbspelare, med hjälp av Flash, som ska strömma webbradio (från en shoutcastserver).

Detta gör jag med en "Play"-knapp i flashfilen, samt actionscript:

on (release)
{
	s = new Sound();
	s.loadSound ("http://radioservernsadress.se:8000",true);
}

Om jag sparar detta som en *.swf-fil på Skrivbordet och sedan dubbelklickar på den, fungerar allting galant! Radion börjar spela så fort jag klickar på min "Play"-knapp.

Men, när jag kör samma *.swf-fil i en webbläsare, exempelvis Firefox, händer det ingenting när jag trycker på min "Play"-knapp. Förutom att Firefox nedre list visar "Hämtar data från http://radioservernsadress.se..." i all oändlighet.

Jag anar nu att detta har med säkerhet att göra. Frågan är.. Hur kringgår jag detta, så att jag tillåter min flashspelare att hämta innehåll från en annan server, även när jag kör den i webbläsarplugin-versionen av Flash player?

Enormt tacksam för hjälp!

Ps. Det verkar som att de lyckats här, vilket innebär att det är möjligt: http://www.classical963fm.com/player

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
117 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
132 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)