Problem att streama *.flv

Flash

1 svar · 312 visningar · startad av M.Cheraghi

Medlem sedan juli 20015 107 inlägg
Trådstart#1

Halloj.

Jag har problem att streama FLV filmer från t.ex yotube.
Jag sitter på en extremt seg lina vilket gör laddtiderna längre än normalt.
FLV filmerna laddar ungefär 10-30% beroende på längd innan den verkar ta "time out", det ser då ut som att filmen laddat klart, men man kan bara se se dom första 10-30%, sen är det slut och jag kommer till "reklamen" i slutet, där jag kan välja att köra en replay med samma resultat.

Någon som har funderingar på vad det kan tänkas vara?

IE 6.0
XP SP2

Medlem sedan maj 2005704 inlägg
#2

Jag tycer youtube brukar vara väldigt segt ofta även om min lina är ok, och det händer ibland att spelaren verkar ge upp och bestämmer sig för att videon inte är längre än vad den klarade att buffra.

Jag tycker det verkar som youtube är överbelastat och buggigt, vilket inte är mycket man kan göra åt egentligen.
Dock så undviker du problemen om du istället laddar ner filmerna innan du tittar på dem...kolla in miro för en smidig lösning.

257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
118 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)