webForumDet fria alternativet

sifr hjälp

Flashur Flash, Shockwave

4 svar · 489 visningar · startad av nilleonline

Medlem sedan sep. 2006119 inlägg
Frågan#1

Jag ska använda sifr på min sida men har lite problem med det som ni säkert har lösningen på.

För det första så fattar jag inte hur man ändrar font få "sifr.fla" som ska sparas som swf. Har aldrig använt macromedia flash förut så jag känner mig ganska vilsen i programmet.

Det andra är att jag måste ange en max bredd på på rubriken eller använda transparent bakgrunds färg eftersom den stäcker sig så långt det går och då hamnar bakgrunds färgen på rubriken över saker den inte ska.. Har ni någon lösning på det?

Medlem sedan sep. 2006119 inlägg
#2

Ingen som kan förklara hur man anger font, de andra är löst?

Medlem sedan maj 2003750 inlägg
#3

Det beror på hur textfälltet skapas. Är det bara ett vanligt textfällt så räcker det med att markera textfälltet och sedan öppna properties-panelen. Observera dock att textfälltet *kan* ligga inuti ett filmklipp. Isåfall får du dubbelklicka på textfälltet tills du hamnar i textredigeringsläge.

Skapas textfälltet via skript så kan det vara lite kinkigare. Då får du helt enkelt leta efter skriptet för att ändra font.

/Mirandir

Medlem sedan sep. 2006119 inlägg
#4

Asså jag fattar inte ett skit, öppnar bara filen och känner mig som ett stort frågetecken. Tänkte höra i fall någon kan förklara precis hur man gör eftersom många har säkert använt sifr..

Medlem sedan sep. 2002205 inlägg
#5

http://wiki.novemberborn.net/sifr/

Kika där, förmodligen hittar du svaret på din fråga där.

136 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe
0 ms — hämta forumlista (cache)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)