webForumDet fria alternativet

Filmer med masscener?

Film & TV

35 svar · 1 931 visningar · startad av m_soderlund · sida 2 av 2

Frågan, av m_soderlund

Jag är helt såld på filmer med masscener! Scenerna i Sagan om de två tornen och Sagan om konungens återkomst är bara såååå otroligt mäktiga.. Så... jag vill ha mer av denna vara! I vilka filmer mer, förutom Sagan om ringen-filmerna och Braveheart (som inte på långa vägar är lika mäktig ;)) finns det masscener, med en massa folk som låter förjävla mycket? :D Är "The last Samurai" något att kolla n

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#21

Hm. Jag har inte sett Troja än, inte Gladiator och inte Ben Hur. Inte Hero eller The Last Samurai heller. Och inte Star Wars 2:an heller. Däremot såg jag King Arthur i fredags, och den var sådär. Klassisk Hollywood-action, ungefär. Simpel story. Inga ordentliga masscener där a la Sagan om ringen, men relativt okej scener fanns det lite här och där i alla fall. Relativt okej skådespelarinsatser också. :) Musiken var helt klart den stora behållningen med King Arthur.

Vilka filmer med masscener är på intågande nu?

Medlem sedan juli 200412 913 inlägg
#22

Det finns ju en hel hög såna där gamla mastodontfilmer som går bra, Ben-Hur, som redan är föreslagen, men Spartacus får man väl inte glömma, eller 'Romarrikets Fall' kanske... sedan i genren krigsfilmer finns nog en hög, kommer inte på någon just nu...

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#23

m_soderlund skrev:

Däremot såg jag King Arthur i fredags, och den var sådär.

Rätt trist film jämfört med hur den skulle kunnat vara, tycker jag. Artursagan har sån enorm potential.

m_soderlund skrev:

Vilka filmer med masscener är på intågande nu?

Kvalificerad gissning.

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#24

spango skrev:

Kvalificerad gissning.

Hm. Colin Farrell som Alexander tror jag kanske inte passar så über-bra. Men vi får se. Några ögonblick ur trailern verkade ganska coola. :)
Tack för tipset!

Medlem sedan dec. 20021 804 inlägg
#25

Lejonkungen..
När alla antiloperna rusar ut för slänten. :OO

The last samurai är en av dom bästa filmerna jag sett.
Jag är &så ganska fascinerad av mass-scener. Måste vara skitsvårt
att göra det realistiskt.

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#26

Såg Troja igår och tjae.. jämfört med vad man sett tidigare så var det bara skit. Lite halvkass regi och filmning, och inte överdrivet storslagna scener. Gladiator däremot var en mycket bra film, och då menar jag inte enbart stridsscenerna. Mycket bra film.

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#27

Nååååå? Såg du Ben Hur när den gick för någon vecka sedan, då? Där har vi en kvalitetsfilm som heter duga...

Medlem sedan feb. 200112 078 inlägg
#28

UlfT skrev:

Jag tror inte jag ska se den där filmen. Speciellt inte efter att ha läst lite i denna tråd: http://forum.skalman.nu/viewtopic.php?t=12834

Tro inte på allt du läser. Se filmen istället och skapa dig en egen uppfattning.

Den där skiten är bara ren pubertal tonårsångest när det är som bäst.

Medlem sedan juli 20023 617 inlägg
#29

Masjävlar ;)

Medlem sedan aug. 20012 349 inlägg
#30

Masjävlar? Den har väl inga masscener? Men en en massa skog då.

Den siste kejsaren kan man ju se för lite masscener. IMDB om Last Emperor

Medlem sedan sep. 20026 425 inlägg
#31

Såg inte Ben Hur. Siste samurajen känns som att man snart ska se. Dock har jag tröttnat på allt som strävar efter att komma upp i Sagan om ringen-klass. Även om t.ex. Troja inte alls är speciellt lik Sagan om ringen så märker man att Peter Jackson varit en inspirationskälla till filmen. Lite här och där får man vibbar av Sagan om ringen-filmerna, men de scenerna är ofta så dåligt utförda jämfört med de i Ringen-filmerna att det mest känns pinsamt.

Jag vet inte om det är fel på mig, men de flesta filmer suger numera. Och då menar jag mest filmer i stilen Troja, King Arthur, Alexander, Last samurai.

Medlem sedan juli 2000836 inlägg
#32

fiddler :e Mas-scener...

Medlem sedan juli 20023 617 inlägg
#33

Johnsen skrev:

fiddler :e Mas-scener...

;)

Medlem sedan juli 2003303 inlägg
#34

Fan då fiddler. Jag hade själv tänkt dra den. Jävla stil! ;)

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#35

m_soderlund skrev:

Jag vet inte om det är fel på mig, men de flesta filmer suger numera.

Termodynamikens andra lag: Det var bättre förr ;)
Fast Troja var väl ändå helt OK, tyckte jag. Det var ju inte 50 000 statister som i Ben Hur, men frånsett det...

Medlem sedan juli 20023 617 inlägg
#36

spango skrev:

Det var ju inte 50 000 statister som i Ben Hur, men frånsett det...

Visst är det fascinerande med de där gamla filmerna när man vet att ingen av de 50 000 statisterna är datoranimerad...

289 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
122 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
164 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)