De flesta amerikanska nya krigsfilmerna har sågats, så även denna.
Jag har bara sett Black Hawk Down och Enemy Behind The Lines och de var riktigt kassa. Black Hawk Down somnade man nästan till och Enemy Behind The Lines skrattade man högt åt vissa stunder.
Så varför skulle den här vara bättre..?
Vill man se en riktigt bra (ny) krigsfilm som inte är amerikansk så ska man se Ingenmansland. Mycket bra film!
Black Hawk Down är ju grym likaså Enemy Behind The Lines. Du verkar inte ha smak för krigsfilmer Erik ;) Men helt seriöst tittar du på var recensenter säger och inte skapar dig någon egen uppfattning :OO Det är klart att dom sågar den det är ju deras jobb :p
Att tillägga är att Nicholas Cage & Peter Stormare är med i filmen och det gör den knappast mindre bra.
- Slaget om storbritannien ( en 3 timmars lång flygfilm, grymt bra )
- Örnnästet ( bästa krigsfilmen någonsin )
- 12 fördömda män
- Kanonerna på Navarone
- Örnen har landat
- Bron över floden Kwai
Charlie Sheen har väl "bränt sig" lite som seriös i och med Hot shots och Spin City medan far Sheen fortfarande har kvar sin seriösitet, trots medverkande i TV serier.
Såg man inte Plutonen innan hot shots osv kan det var lite svårt...
Martin Sheen var också med i Hot Shots, om än i en liten roll.
Sen tror jag knappast att Martin Sheen har kvar sin seriositet "trots" TV-serierna, "The West Wing" är ju till exempel en TV-serie med hög seriositet..
Martin Sheen gjorde ju inte direkt mycket i Hot Shots... Har för mig att han bara sa nått i stil med "saw you in Wall Street" samtidigt som Charlie. Inget boxande med gummibjörnar direkt.
Martin Sheen gjorde ju inte direkt mycket i Hot Shots... Har för mig att han bara sa nått i stil med "saw you in Wall Street" samtidigt som Charlie. Inget boxande med gummibjörnar direkt.
Om man ser på effekter kanske där var lite att komma med men inte mycket. Vissa klipp i filmen var verkligen värdelösa. En scen där man nästan skrattade hur dålig den var var när befälhavaren pratat med Nicholas Cage (har inte lagt hans filmnamn på minnet) och han är på väg att gå, efter ca 10 meter kallar befälhavaren på honom igen och säger att han har fått ett brev. Saken är den att dom två sista stegen INNAN han säger vänta saktar Nicholas Cage in och nästan vänder sig helt om innan ens befälhavaren sagt färdigt ordet "vänta". Det kallar jag dåligt. Peter Stormare är väl bra och har varit bra i vissa filmer men här passar han bara inte in. Någon som lyssnat på hans engelska uttal, hörs ju från vilket land han kommer och inte var han särskilt dominant som befälhavare (eller vad han var). Kärleksbreven Nicholas Cage får känns nästan som om dom har lagts in bara för att få lite kärlek i filmen vilket inte funkar så bra utan är mer överflödiga! Nicholas Cage & Peter Stormare har båda gjort bra filmer innan men detta var rena sömnpillret!!! Black Hawk Down där det var så synd om dom 19 amerikaner som dog men alla somalier hade ingen betydelse, kan jag såga någon annan dag
272 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e