webForumDet fria alternativet

Tänkte börja med C#

.NET

12 svar · 518 visningar · startad av trc

Medlem sedan dec. 200312 inlägg
Frågan#1

Det är så här att jag tänkt börja med C# och har därför tänkt att införskaffa en bok. Jag har tittat på boken "Lär dig C# på 3 veckor". Jag undrar därför om någon har några erfarenheter av den boken? är den bra?

Vidare är det viktigt för mig att jag inte behöver köpa t. ex Visual C# för att kunna hänga med i boken. Använder boken Visual C#? Om inte, vet någon nån bra C# kompilator som är gratis och liten och går att ladda hem? Måste man skaffa Visual när man kommer in på .NET?

Min dröm/plan är att sedan gå vidare och lära mig om grafik och directX för att kunna göra egna spel t. ex.

Hade!

Medlem sedan juli 20011 304 inlägg
#2

Kompilatorn är gratis och lan laddas hem från microsoft. (.net framework 1.1)
Det finns även en gratis utvecklingsmiljö att ladda hem från https://www.asp.net så du behöver inte skaffa visual studio.net även om jag tycker att den är till väldigt stor hjälp, särskilt debuggern.

Men är det grafik du vill sikta in dig på rekommenderar jag dig nog att stanna i vanlig c++ miljö. :)

Medlem sedan aug. 20021 752 inlägg
#3

Tråden flyttad från C++

/Viktor

Medlem sedan dec. 200312 inlägg
#4

Menar du att C++ är bättre än C# om man ska syssla med grafik? Eller bara att .NET inte används när man sysslar med grafik?

Blev lite förvånad när du gick in på C++.

Förresten så förstår jag inte varför tråden flyttades, det står ju faktiskt att forumet är för C/C++.

Anledningen till att jag gick in på .NET i det första inlägget var för att boken som jag skrev om går in på .NET i slutet. Är det någon som vet någon bättre bok, eller någon bok som lämpar sig bättre för mina ändamål, så säg gärna.

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#5

trc skrev:

Förresten så förstår jag inte varför tråden flyttades, det står ju faktiskt att forumet är för C/C++

Ja, men C# är inte vare sig C eller C++, så det är därför tråden flyttades. ;)

Medlem sedan dec. 200312 inlägg
#6

Nu är det tyvärr så att jag med mitt modem inte kan ladda hem 108 MBs versionen. Räcker det med att ladda hem .NET Framework Redist version 1.1 på 23 MB?

Medlem sedan mars 20023 561 inlägg
#7

trc skrev:

Nu är det tyvärr så att jag med mitt modem inte kan ladda hem 108 MBs versionen. Räcker det med att ladda hem .NET Framework Redist version 1.1 på 23 MB?

Vad jag vet så får man inte med några kompilatorer då...

Medlem sedan dec. 200312 inlägg
#8

Okej men nu börjar jag bli osäker på om jag ska börja med C# ändå.-... blir nog C++

Medlem sedan juli 20011 304 inlägg
#9

Viist kan man hantera grafik i c#. Alldeles utmärkt men man vill oftast få optimal prestanda när man gör spel och då lämpar sig c++ bättre =)

Men det är klart: vill du göra enklare inte så krävande saker så tycker i alla fall jag att c# är enklare.

Hur du än gör: Lycka till och fråga mycket. Glöm aldrig Google!

Medlem sedan dec. 200312 inlägg
#10

tack

*sitter här och läser Lättpocket om C++*

Medlem sedan maj 20021 466 inlägg
#11

Med tanke på att datorerna är så snabba nu för tiden och att C#-kod kompileras till native-kod tror jag inte att det sänker prestandan särskilt mycket om man använder C# för DirectX.

Jag tycker definitivt att du ska prova C# först eftersom det är så mycket enklare att lära sig och använda än C++.

DirectX 9 kan du dessutom använda direkt i .NET.

Medlem sedan juni 20034 013 inlägg
#12

Intresseklubben noterar att teckenmässigt ligger C# mellan C och C++ eftersom ++ betyder att man ska lägga till 1 medan # betyder att man ska lägga till 0,5. Och på svenska uttalas C# "siss".

:-)

Medlem sedan feb. 20001 590 inlägg
#13

Redist verisionen innehåller alla grundläggande dll filer och annat som krävs för att köra en .Net applikation. När man gör ett program i tex. C# så måste datorn programmet ska köras på ha minst dessa .Net filer installerade för att kunna köras (nästan som Java). När man skapar installationsprogrammet till sin .Net applikation, så kan man antingen låta kunden/personen ladda ner redist versionen från Microsoft, eller så kan man "baka" in den i installationsprogrammet.

För att skapa programmen, så är det rekommenderat att ha .Net framework installerat (fast det finns andra 3:e parts leverantörer på kompilatorer). Installerar du bara denna, så kan du köra kompilatorn från kommandoprompten med csc.exe

Använder man Visual Studio .Net så får du hela grafiska interfacet med allt som krävs för Windows applikationer och debugging mm.

Vill du skapa program i Linux miljö, så finns det några möjligheter bla. Mono projektet. Här finns info och nedladdningslänkar:

http://www.go-mono.com/c-sharp.html

274 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
134 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
136 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
135 ms — ändringar (db)