webForumDet fria alternativet

visar källkoden vid felmeddelanden

.NET

2 svar · 323 visningar · startad av annasmurf

Medlem sedan mars 2006237 inlägg
Frågan#1

En fråga, kommit upp den diskution, vad det gäller sårbarhet i applikationer då man visar källkoden vid felmeddelanden! hur ska man göra är det såbart eller hur ska man lösa detta, ska man skapa bättre felmedelande eller vad tycker ni?

Medlem sedan sep. 2004828 inlägg
#2

Du skulle ju kunna göra en egen fel-sida som du redirectar till när det blir fel.
Då behöver du inte visa några felmeddelanden.

Medlem sedan feb. 20034 441 inlägg
#3

Jag har gjort så att jag har en global inställning om sajten befinner sig i "debug mode" eller inte. Om den ligger live och "skarpt" så skrivs bara en vit sida ut om något blir fel (t.ex. i en sql fråga). Samtidigt så skickas ett mail till mig med fullständig information om t.ex. vilken fil som bråkar och alla felmeddelanden.

Om jag sen sätter sidan i debug mode så skrivs allt ut direkt på sidan, kan vara bra då man ska åtgärda något och inte vill ha dessa mail skickade till sig.

249 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
116 ms — ändringar (db)