---
title: "HTML Controls Run At Server?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/dotnet/170538-html-controls-run-at-server"
topic: ".NET"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/dotnet"
author: "olarsson"
published: "2008-04-04T14:28:16.000Z"
updated: "2008-04-05T07:57:56.000Z"
replies: 1
views: 317
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/dotnet/170538-html-controls-run-at-server"
---

# HTML Controls Run At Server?

## #1 — olarsson, 2008-04-04T14:28Z

Jag undrar vad det innebär för en HTML Control att man sätter runat="Server"? Tydligen så blir den åtkommlig att manipulera den med server koden. Skulle någon kunna förtydliga detta?

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/170538

## #2 — hopparn, 2008-04-05T07:57Z

Hmm
Ett exempel som jag använt det på är då jag dynamiskt behövde lägga till kolumner och rader i en tabell (ja, en tabell... det var en härva att göra det med css så...)

Jag skulle lägga in en radioknapp i specifika celler och även göra den markerad om den uppfyllde villkoren som kom med raden från databasen. Typ dynamiskt antal poster dynamiskt antal betalare (radioknappar) Då använde jag mig av runat server på tabellen och raderna för att kunna lägga till och behålla värden etc på dem

mvh
Patrick
ps: hade säkert gåttatt göra på andra sätt men just då var det ett bra sätt

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/2095842

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/dotnet/170538-html-controls-run-at-server
