Har i uppgift att göra ett program i Microsoft Visual Basic .NET.
Jag ska i en textruta skriva in två tal, ett i taget, som ska sparas i en array när jag trycker på en knapp.
Via en meny ska det finnas ett val, Visa, som ska gå att klicka på och då ska det sista talet jag skrev i textboxen visas i en etikett.
Jag är nybörjare och lyckas inte binda ihop alla "funktioner" så hur gör jag? :r
Har även problem med att få menyn att synas när jag kör programmet. vad har jag missat eller gjort fel?
Mycket tacksam för snabbt svar om det är någon som kan! :)
Det finns ju en anledning att Ni har fått en uppgift!
Om du kollar lite bland exempelen så kan du säkert sätta ihop "din övning".
När du sedan har ett konkret fel att hänvisa till med din exempelkod, får du säkert hjälp här på wF.
Men just nu är du välkommen till wF och till dina läroböcker. ;-)
Tack så mycket för era svar ......men känns lite onödigt med era kommentarer.
Jag försöker bara få lite hjälp så jag blir klar och inte behöver sitta med detta resten av helgen också eftersom jag även har ett liv utanför datavärlden.
Tack så mycket för era svar ......men känns lite onödigt med era kommentarer.
Jag försöker bara få lite hjälp så jag blir klar och inte behöver sitta med detta resten av helgen också eftersom jag även har ett liv utanför datavärlden.
Hur långt har du kommit då? Vad är det du fastnar på och inte kan "binda ihop"?
Hur långt har du kommit då? Vad är det du fastnar på och inte kan "binda ihop"?
Tack för att du frågar!
Det jag inte får att fungera alls är att visa det sista jag har skrivit i textboxen, som läggs i arrayen, i en etikett vilket ska göras via Main menyn.
Förstår du/ni vad jag har skrivit eller ska jag försöka förklara på annat sätt?
Har du/ni kanske några bra tips annars?
Att regga in på wF och tro att andra skall lösa dina hemuppgifter, som du kanske redan borde ha gjort, är väl att ta i lite grann.
Som jag skrev finns det hjälp här, men det måste finnas lite substans i det hela. Inte bara att du skall ha "ett liv utan dator".
Jag svarade som jag gjorde för att du skall förstå, inte gå i stå!
Kom igen nu så löser det sig säkert.
Vilken miljö kör du i VS2005, 2008.
Har du gjort något fungerande program i VS?
Välkommen till WF och hoppas du får många fina och bra svar på dina frågor.
Börja gärna med att läsa den fasta tråd som finns i detta forum. http://www.webforum.nu/showthread.php?t=161456
Så kom tillbaka med lite relevant kod så får du säkerligen svar eller puff i rätt riktning.
Det finns många här som är villa att hjälpa till.
Återigen välkommen hit.
137 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17