Är det möjligt att ha två configfiler i samma webbkatalog. Anledningen för att jag vill ha det så är att jag vill ha en generell webconfigfil för att lagra generella inställningar som gäller för alla servermiljöer och en annan configfil som är mer serverspecifik där man sparar sådant som connectionsstrings m.m. Någon som vet hur man gör detta på ett bra sätt?
Varför lägger du inte dina settings i en vanlig xml, behöver ju inte nödvändigtvis vara en web.config.
Each Web.config file applies configuration settings to its own directory and all the sub directories below it. Web.config files in sub directories can supply configuration information in addition to that inherited from parent directories, and the sub directory configuartion settings can modify or override settings defined in parent directories.
Du kan bygga en egen .config fil och implementera en egen handler som ärver av basklassen för confighantering som jag glömt namnet på just nu :) Eller bygger du custom section i din nuvarande och en handler för det.