---
title: "Hur publicerar jag min sida på min laptop?"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/dotnet/154828-hur-publicerar-jag-min-sida-på-min-laptop"
topic: ".NET"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/dotnet"
author: "Fcerha"
published: "2006-12-13T07:47:26.000Z"
updated: "2006-12-13T17:51:21.000Z"
replies: 5
views: 739
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/dotnet/154828-hur-publicerar-jag-min-sida-på-min-laptop"
---

# Hur publicerar jag min sida på min laptop?

## #1 — Fcerha, 2006-12-13T07:47Z

Hej!

Jag har byggt en sida i asp som jag skulle vilja göra synlig för omvärlden.
Jag vill hosta den lokalt, men begriper inte hur man bär sig åt.

Jag har för mig att man kan lägga ett htmldokument i inetpub/wwwroot,
men jag får det inte att funka, eller så skriver jag sökvägen på fel sätt i browsern.

Jag har sökt en hel del på nätet, men hittar allt utom det jag söker ...

tack!

Fredrik

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/154828

## #2 — nitro2k01, 2006-12-13T07:51Z

Du måste ha en webserver för ändamålet. Jag rekommenderar [WampServer](http://www.wampserver.com/en/), som är en fri, öppen och lättskött webserver för windows.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1909569

## #3 — Fcerha, 2006-12-13T08:32Z

Kan man inte använda iis, eller är det bara till för att se sidan lokalt?

Det finns bara 10 av oss & det är vi :-)

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1909582

## #4 — voigtann1, 2006-12-13T08:34Z

Visst kan du använda IIS, se bara till att .NET framework är installetrat och pekar rätt på din IIS.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1909584

## #5 — nitro2k01, 2006-12-13T08:43Z

> **Fcerha skrev:**
>
> Det finns bara 10 av oss & det är vi :-)

Trevligt! En trekant!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1909587

## #6 — Gladh, 2006-12-13T17:51Z

> **nitro skrev:**
>
> Trevligt! En trekant!

Är du säker på att det inte är en fyrkant då?

Till Fcerha:

Först måste du se till så att du kan se sidan lokalt, alltså den fungerar på din dator. Det verkar den ju göra, det du sedan måste göra är att se till så att din dator blir tillgänglig till internet, det brukar vara lite kluddigare, och i ditt fall inte att rekomendera. Det verkar som du har hemsidan på din bärbara dator, och den dator (som default) är ju inte tänkt att stå på samma ställe hela tiden utan skall flyttas runt och användas även där det inte finns någon tillgång till nätet. Så fall så kommer ju din sida inte kunna visas längre eftersom din dator inte finns på nätet längre. En annan aspekt är att man inte gärna öppnar upp sin egna dator på det viset från nätet, eftersom det finns så mycket dumma människor och program där ute som kan ställa till det för en.

1\. Så skaffa en dedikerad maskin som får stå som din webserver.
2\. Se till så att den ip-address som servern har är en ip-adress som kan nås från internet, om du sitter bakom en router så är din ip-address säkert 192.168.xxx.xxx eller 10.0.xxx.xxx och dessa adresser kan inte nås från internet. Alltså kan ingen se din hemsida. 
3\. Om så är fallet så måste du berätta för din router (som har en äkta valid ip-adress, som kan ses från nätet) att du vill att alla webförfrågningar som kommer på routerns ip-adress skall skickas vidare in i nätverket till din webserver. 

När det är klart så bör man kunna se din sida från nätet.

Om du har en "falskt" ip-adress på din router, eller du inte har en router och din dator har en "falsk" ip-adress, så kan ingen se din sida vad du än gör, eftersom din internetleverantör, knappast kommer skicka webbförfrågningar vidare till din dator. Så fall måste du lägga sidan på ett webhotell.

\- M

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1909730

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/dotnet/154828-hur-publicerar-jag-min-sida-på-min-laptop
