Jag skulle vilja prova att koda program i .Net.
Men först måste jag få tag i ett program, jag hade tänkt mig att programmera VB .
Vilket program är det jag ska ha?
Och sedan, hur placerar man ut kontroller? Eller använder man inte ex DropDownList i programmering? Om hur placerar jag ut dem?
Sedan rekommenderar jag att du börjar med att gå igenom .NET Framework Quickstart Tutorials på http://samples.gotdotnet.com/quickstart/. Där finns tutorials både för webb och desktop.
Kör du fast så är det bara att skicka in frågor i forumet.
Finns ju Standard Edition av Visual Studio för VB.net och C#.
Dom är billigare, och snart kommer 2.0 med Visual Studio 2005 Express som ska visst vara billigare och mer riktat till nybörjare.
För jag har hört att det ska vara dubbelt så enkelt att programmera i .Net än att programmera med Visual Studio. Är det korrekt?
Nu får du allt förtydliga vad du egentligen menar. Visual Studio (.Net-versionerna i alla fall) är ett verktyg du kan använda för .Net-programmering. Jag vet inte om det är lättare med något annat utvecklingsverktyg än med Visual Studio.
.NET är ett ramverk som består av ett stort antal klasser.
Visual Studio.NET är en av de applikationer som finns för att programmera .NET applikationer (WebForm eller WinForm).
WebForm (ASP.NET) är när man programmerar .NET för webb.
WinForm är när man programmerar .NET för desktopapplikationer.
De "äkta" .NET språken är C#, VB.NET och J#, men det går att kompilera en stor mängd andra språk till .NET assemblies.
Börja med att gå igenom de tutorials jag länkade till i mitt första inlägg.