Nybörjare på ASP.NET som man är så behöver jag lite ideér. Har en databasdriven webbsajt där varje stycke text kommer från DB.
Kunden vill kunna editera varje enskilt stycke för sig med en liten edit-knapp under varje stycke (efter inloggning).
Har testat med textboxar men tycker inte att resultatet blir bra, finns det någon annan kontroll man kan använda sig av som är editeringsbar (som typ Labels fast editeringsbar)?
kort sagt behöver höra era åsikter och erfarenheter :)
Episerver har jag ej testat men har kollat runt på deras webb. Hittade dock inget demo/info om exakt hur det fungerar?
Freetextbox har jag men ska dock endast editera texten inga fonter,bilder fetstil eller liknande. Mitt bekymmmer är mera ska anv klicka på editknappen o sen ... *en bra lösning* :)
Vad exakt ska du ha funktionalliteten till. Det finns inget annat sätt att redigera text än i någon slags textbox. Förklara lite mer vad du ska ha det till och hur du vill att det ska funka.
Ok, Kunden vill inte ha ett komplett contentMgr system till sin webbsida utan vill enbart kunna ändra informationen på vissa stycken av text på vissa utvalda sidor. Det är dessa stycken som ligger i databas.
Alltså, mitt bekymer är att på ett smart sätt kunna (i adminläge)
se en editknapp under dessa stycken men sen ???
Just nu så klickar man knappen så öppnas en textbox med samma text som stycket men textboxen har en förmåga att förstöra utseende och wrap verkar inte bli rätt ... så jag behöcer höra era åsikter, ideér om det finns ett annat sätt, kontroll el likn :)
Som jag sa tidigare. Man kan bara manipulera text genom en textbox.
Sedan handlar det mer om hur du presenterar det. Ett sätt är att visa varje stycke i vanlig text med en edit knapp bredvid. Sedan byter man ut labeln som strycket ligger i med en textbox. Och byta ut knappen mot en save knapp. När man sparar så gör man gör man om textboxen till en label igen och sparar ner datat.
Det är den ända lösningen som jag kan se funka. Då får du en bra över sikt på den texten som inte editeras i förhållande till den som editeras.
Om du skulle visa alla stycken med hjälp av en repeater eller liknande så kan du bara kolla om raden är vald för edit eller view och sedan skriva ut en label eller en textbox med värdet.
Vill bara tillägga att EpiServers sida inte fungerar i Firefox, samt att Skövde Kommun köpte in EpiServer från det förtaget, samt lät de bygga om den så att den skulle skapa kod som validerar - det gör den inte - samt att deras nya webbplats skulle vara lättåtkomlig för personer med synproblem. Hela kalaset kostade en halv miljon, och deras sida validerar inte ens...
Vill passa på o fråga de som var lite kritiska mot episerver (av ren nyfikenhet bara); är det episerver som i grunden orsakar problem med valideringen, eller..? kan vara att just de (som fick problem) använde egenutvecklade (in-house) templates och att det var detta som orsakade problem...?
Tänkte eftersom episerver ju är ganska vanligt för cms, så borde i så fall alla som använt episerver ha samma (negativa) resultat på sina sidor...? Nån som har nån kommentar, erfarenhet...? :)
138 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.25f56b17