Jag har aldrig sett det där objektet förut. HttpRequest.UserAgent innehåller den webbläsare som som besökaren använder. Den kan du använda för att kontrollera om användaren använder Internet Explorer, men gör det inte! Låt dina besökare använda vilken webbläsare de vill.
Om du ändå vill använda det objekt du försöker använda är det alltid bra att posta de felmeddelanden du får upp.
Eftersom du inte skrivit vad som är fel så är min gissning att du inte får någon redirect.
Det beror på att du inte ska använda
objBC("browser") utan objBC.browser för att kontrollera vad läsaren har för läsare.
Gör en
Response.Write(objBC.browser) för att se vad själva .browser funktionen skapar för värden.
Kolla även på http://www.freevbcode.com/ShowCode.asp?ID=2722 för information om HTTPBrowserCapabilities objektet vilket är vad du ska använda istället för MSWC. Tror att MSWC är för ASP eftersom det gör ett Interop anrop till en COM.
Tack så mycket för svaren. Det kan bli mycket intressant när jag börjar skriva en besöksräknare!
Marcus E: Det här du rätt i... Jag ska låta dem göra det.
PDahlén: Jo, det stämmer. Jag fick ingen redirect.
Eftersom det verkar vara för classic asp som du säger så kommer jag nog inte använda den... Hur vet du att den gör ett interop egetligen (bara nyfiken)? Jag sökte jättemycket, men det verkade vara svårt att hitta information om det här, därför postade jag här på forumet. Hur hittar du information om det? Har du sysslat med det själv eller läst i en bok?
MVH Henke
134 ms totalt · 3 externa anrop · v20260731065814-full.4bcf49fe