---
title: "Specifik rad i Dataset = DataView eller vad..."
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/dotnet/109421-specifik-rad-i-dataset-dataview-eller-vad"
topic: ".NET"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/dotnet"
author: "Riri"
published: "2004-08-17T09:04:36.000Z"
updated: "2004-08-17T09:22:50.000Z"
replies: 1
views: 266
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/dotnet/109421-specifik-rad-i-dataset-dataview-eller-vad"
---

# Specifik rad i Dataset = DataView eller vad...

## #1 — Riri, 2004-08-17T09:04Z

Hej,

Jag har ett dataset med en tabell och en herrans massa rader i. Nu vill jag en specifik rad i dataset:et baserat på ett personnummer jag får in. Jag vill sedan använda den raden och fylla ett antal kontroller, ändringar i dessa skall sedan ändra ursprungliga dataset:et och som jag sedan skriver till xml-fil. Jag vill egentligen inte göra en dataview (eller?) då jag sedan använder dataset:et för att skriva xml och vill alltså att ändringar skall gå och göra i själva dataset:et, kan jag göra dem genom en dataview?

Find metoden för dataset:et blir väl också märklig då den ger mig en datarow och gör jag sedan ändringar i den; hur uppdaterar jag då det ursprunliga dataset:et?

Det är mycket nu...

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/109421

## #2 — Riri, 2004-08-17T09:22Z

Usch... Ledsen...

Det var ju inte så svårt... Kör man en find så får man ju bara en referens-datarow till det underliggande dataset:et. Lite för mycket nytt för mig. ledsen.

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1412054

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/dotnet/109421-specifik-rad-i-dataset-dataview-eller-vad
