webForumDet fria alternativet

Läsa text ur PDF

.NET

3 svar · 373 visningar · startad av renholm

Medlem sedan apr. 20012 266 inlägg
Frågan#1

Utvecklar en applikation som har till uppgift att lagra elektroniska tulldeklarationer, dessa kommer bifogade via mail. Behöver läsa lite data ur dem för att kunna göra dem sökbara på ett vettigt sätt. Har varit i kontakt med Adobe och PDF Library ska tydligen klara av detta, dock verkar det bli en seg process att få tag i detta då licenser utfärdas utifrån varje "case". Någon som vet en annan lösning, t.ex opensource? Kikade på iTextSharp, fick det dock inte att fungera, verkade vara någon form av internt fel där någon sffra var felformaterad.

Erfarenheter eller tips mottages med stor glädje :)

Medlem sedan juni 20019 024 inlägg
#2

Alla open source-tillämpningar har ett antal svagheter och att läsa PDF skulle jag vilja påstå att ingen klarar. Inte vad jag har hittat i alla fall.

Så jag skulle nog fråga Adobe, de om någon borde ju ha produkter för det. ;)

Medlem sedan apr. 20012 266 inlägg
#3

Jo, har redan varit i kontakt med Adobe och de hänvisade till PDF Library, som det tyvärr tar en stund innan man kan få tillgång till.

Medlem sedan juli 20022 537 inlägg
255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
123 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
122 ms — ändringar (db)