webForumDet fria alternativet

Vågigt mönster

Design & grafik

1 svar · 281 visningar · startad av emil

Medlem sedan apr. 2000106 inlägg
Frågan#1

Försöker efterlikna det ljus/mörkblå vågmönstret som ligger bakom texten på denna bilden: http://us.i1.yimg.com/us.yimg.com/i/fifa/06/h/0405c.jpg , lyckas dock inte särskilt bra, vilket program rekomenderar ni att man använder och hur ska jag göra?

Tack på förhand

Medlem sedan okt. 2001551 inlägg
#2

Jag skulle använt mig av illistrator.

Först en tonad bakgrund.

Sedan själva vågorna, enklast med pennan i illustrator.
En hel och en halv, sedan transparens på dessa. Säger ca 50% på båda, dessa ska då ligga över varandra så man får den ena sidan lite ljusare.

Se till å göra kanterna exakta så att de ligger precis kant i kant. Du kan också göra så att du först gör den hela vågen, sedan dublicerar den och justerar den och gör den ena halv så du har kvar samma former på ena sidan. Kolla bilden.

Gör flera olika, eller dublicera rotera/placera en. Hoppas du förstår och blev lite klockare. :)

Ska kanske tillägga att om du inte har illustrator men photoshop så är prinicpen den samma med pen-tool i photoshop.

mvh

ex.jpg
257 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.e96017d9
121 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
121 ms — ändringar (db)