webForumDet fria alternativet

Mera gult och rött på sidan

Design & grafik

5 svar · 308 visningar · startad av costodia

Medlem sedan aug. 2000864 inlägg
Frågan#1

Jag har suttit och trixat med en sida som jag kanske skulel få betalt för.

Resultatet blev
http://www.sveriges.com/innovation/donalds/

jämfört med http://www.donaldsbilbargning.se/

men kudnen ville inte ha den efetrsom det var för lite gult och rött på sidan och
inte fanns med på sidan.

Som skrivet så har jag inte fått uppdraget, och jag har ingen andra chans, men jag fudnerar ändå fortfarande på hur jag skulel gjort för att det skulle varit snygg och haft rött och gult.

Ett tips jag fått är jag skulle använt bilden på bilens röda och gula färg, alltså bilens färg.

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#2

Med bilderna blev det ju väldigt mycket gult och rött så att lägga till fler färger tror jag bara dödar designen. Ibland har kunden inte rätt och jag tycker du ska försvara din design (som ser bra ut) och säga att med gult och rött på sidan så "dödar" man de fina bilderna på bilarna. Att du kanske måste lägga in loggan kan du ju alltid göra ändå, utan gult och rött och den kan ju ligga under den stora bilden, över adresserna.

Medlem sedan sep. 200363 inlägg
#3

Lite väl hårt att bara få en chans tycker jag....

Medlem sedan juli 200012 978 inlägg
#4

Den första länken är klart bästa sidan.
Enkel ren och man kan läsa ut telefonnummer direkt.
Det måste ju vara primärt.

Medlem sedan dec. 19998 277 inlägg
#5

Tyvärr är det väl så många gånger att företagen inte riktigt har koll på nätet längre. Har ett liknande exempel på en Möbelhandlare ja fört lite diskussioner med. Dom tycker själva att deras sida är en av dom bättre på nätet :o . (*ryser* av dom hemska java-applets dom har)

Medlem sedan mars 2003772 inlägg
#6

Tengblad skrev:

Tyvärr är det väl så många gånger att företagen inte riktigt har koll på nätet längre. Har ett liknande exempel på en Möbelhandlare ja fört lite diskussioner med. Dom tycker själva att deras sida är en av dom bättre på nätet

Herregud!
Dessa java-applets är ju så enormt hemska.
Jag får rysningar av hela sidan! :e

255 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.86ec41c2
124 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
128 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)