webForumDet fria alternativet

Märkliga saker med BMP

Design & grafik

1 svar · 224 visningar · startad av Mr. N.

Medlem sedan sep. 20025 506 inlägg
Frågan#1

Jag måste erkänna att jag är helt förbluffad!
Av ren nyfikenhet började jag öppna lite olika filer i notepad, om man ändrade lite i MP3or så började de klucka. Mycket nöjsamt!
Sen provade jag att öppna JPGar, bara en jävla röra och om man ändrade i smeten så pajade filen.

Men, då öppnade jag en BMP. Till en början verkade det vara mest tomrum (eller små det-här-tecknet-känner-jag-inte-igen-fyrkanter över hela sidan. Sen hittade jag nånting märkligt, på ett ställe blev det mycket mörkare, fyrkanterna blev till små fula tecken men mest bokstavskombinationerna "EK AC" osv... Dessa bokstäver/tecken bildade mönster som jag kände igen, det var riktiga siffror, en trea, en sjua och ett snett streck, fast uppochner och spegelvänt. Jag kollar på bilden (som den ska ses på) och mycket riktigt, nere i hörnet finns står det "73 |".
Jag drar ner storleken på teckensnittet som används för att granska filens innehåll och ser då att hela bilden i stort sett finns lagrad som ASCII-art i BMP-filen. Men den är utdragen och förskjuten, genom hela bilden löper en diagonal linje som förvränger bilden. Jag vred bilden och spegelvände den och öppnade i notepad, där var ju hela bilden!
Och här kommer bilderna:
Japp, en skärmdump från gamla Half-Life, en av de få BMPer jag har på datorn.
Och textfilen, skärmdumpad, ihopklippt och sparad som en PNG (380 kB)

Jag skickar med textbilden i fullstorlek (med teckenstorlek 1), men det syns nog bäst i 25% zoom.

Jag fortsatte att experimentera med BMPer, men det var bara just den här som blev riktigt bra.

Medlem sedan dec. 20025 871 inlägg
#2

Hallå, hallå! Där ser man! :o
Det måste jag banne mig testa! :o

265 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
134 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
127 ms — ändringar (db)