Engine^Medlem sedan dec. 20003 887 inläggDu ska vara nöjd med din ansökan och helst designen av den med tanke på vad du söker för jobb. En kompis till mig gjorde en typ av folder med fyrfärgstryck och caféinspirerad layout, som sin arbetsanökan till en reklambyrå. Det fungerade!
Välj alltså efter ditt eget tycke och smak, annars vet ju inte arbetsgivarna vad dom kan vänta sig på intervjun. Om inte annat så slipper du (förhoppningsvis ;)) att bli bortsållad på en gång.
IicaaqMedlem sedan okt. 20005 273 inlägg
Engine^ skrev:
Du ska vara nöjd med din ansökan och helst designen av den med tanke på vad du söker för jobb. En kompis till mig gjorde en typ av folder med fyrfärgstryck och caféinspirerad layout, som sin arbetsanökan till en reklambyrå. Det fungerade!
Välj alltså efter ditt eget tycke och smak, annars vet ju inte arbetsgivarna vad dom kan vänta sig på intervjun. Om inte annat så slipper du (förhoppningsvis ;)) att bli bortsållad på en gång.
precis så tänker jag med, det är skillnad på att söka en tjänst som butiksbiträde och reklammakare.
mvh icaaq
Web-TorMedlem sedan nov. 200013 890 inläggEtt typsnitt som blir mer och mer popis är Trebuchet.
Det är dessutom riktigt snyggt både på papper och på skärm. :)
TengbladMedlem sedan dec. 19998 277 inläggFlyttad från Café.
Tengblad
Moderator, webForum
EejickMedlem sedan mars 2001895 inlägg Jag tycker du kan använda något av de "klassiska" snitten reklambyråerna brukar använda.
Sabon, Meta, Rotis eller dyl.