webForumDet fria alternativet

Att tänka på vid tryck?

Design & grafik

3 svar · 294 visningar · startad av Dryden

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
Frågan#1

I morgon skall jag skicka iväg en annons för tryck och jag är än så länge inte så erfaren på just trycksaker (men jag tänker bli såklart :OO ) så jag undrar vad man bör tänka på.
Hela annonsen är gjord i Photoshop 6 och givetvis kör jag CMYK och 300dpi.

Jag undrar över vilket format jag skall välja. JPEG är ju helt uteslutet och sedan har jag TIFF och EPS att välja på. Har gjort några försök med att spara ner bilden i dessa två format men färgerna på skärmen blir alldeles fel när jag sedan öppnar dem i exempelvis ACDSee. Skall det vara så eller är jag helt ute och cyklar?

Ehum. Hjälp? Ja tack. ;)

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#2

färgprofiler är viktiga... vissa program har inte färgprofiler så då kan det se annorlunda ut.

Medlem sedan aug. 200218 625 inlägg
#3

Hur kommer det att se ut för de som skall trycka det? Är det något jag bör tänka på när jag sparar ner den?

Medlem sedan dec. 19996 588 inlägg
#4

Oftast så är det bäst att använda den profil företaget använder, men de kanske hjälper dig när du väl kommer dit då en del företag inte VILL lämna ut sina tryckprofiler för Photoshop.

251 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
129 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
117 ms — ändringar (db)