Ja, After Effects, bland många andra.
http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&postid=388407#post388407
Design & grafikur Design & Grafik
5 svar · 330 visningar · startad av Elite
Ni kanske sett våra Operation takedown 2 och 3? Ni som har sett dom kanske ser att det inte är alltför många effekter. Nu när jag vet hur man klipper, lägger på ljud och allt det där basic tänkte jag lägga in lite mer saker på bilden. Vilket är det bästa sättet att typ rita på bilden? Alltså lägga in skotthål, blixtar m.m? Om ni kollar på länken nedan så har jag gjort laser jävligt basic och fult. Jag gjorde en ny title i Premiere, ritade en blixt, och la Motion och Transparency(?) på den. Det funkar ju men typ "ricochet blixtar" och sånt går ju inte rita, var gör man sånt? After Effects? Finns det några bra tutorials till sådana grejor?
http://kort.myip.org/Kort/Filmer/Operation Takedown/laser.avi
Ja, After Effects, bland många andra.
http://www.webforum.nu/showthread.php?s=&postid=388407#post388407
Aha okej men det är alltså ett hyffsat bra program som jag borde klara av efter lite träning? :) Har checkat igenom det och tycker det är fan så mycket svårare än Premiere men det kanske är meningen oxå?
Gahh! Blir galen på After Effects. Hur fasen gör man mellan vilka sekunder/frames man vill lägga effekten?! Den lägger ju sig bara på samma ställe genom hela filmen?!
adobe har tutorials på sin hemsida...
Plz nån som kan lite om ae adda mig på ICQ: 137073806 och bara hjälp mig lite.. med grunderna sen klarar jag mig nog. Fan brukar lära mig program ganska fort med ae går fan inte! Snart slår jag sönder nåt :)