Det finns ett forum som heter Design..
Tryck och www är inte samma sak, därför kan du inte ha samma layout på www som du har i en vanlig papperstidning..
12 svar · 299 visningar · startad av smurja
Funderar på att starta en "webtidning" om serier. Men jag vill veta om någon har en design som ser ut om en tidning? Alla andra webtidningar har bara en vanlig sida ingenting med en tidning att göra
Det finns ett forum som heter Design..
Tryck och www är inte samma sak, därför kan du inte ha samma layout på www som du har i en vanlig papperstidning..
näe nu.. nu börjar jag bli förbannad
jag har ingen design, men jag tycker att man kunde göra en framsida som ser ut som en serietidning och alla rubriker som står på ska vara länkar till innehållet! om ni inte fattar ta och läs Pyton! som tyvärr inte finns längre.
Tycker idén mer seriebilder på förstasidan är en otroligt kul idé. Fast många bilder är ju långsamma att ladda in, men det löser du säkert!
___
| |
|__|
//
Petra vad ska saken här ovan föreställa?
hmm.. själv tycker jag att det liknar en fyrkantig pyramid.
eller något i den stilen!
Pyton. ja.. varför slutades en sådan bra tidning göras. är det någon som kommer ihåg adress till deras hemsida? Så man kan se om den ligger kvar i allfall. Eller är det någon som kommer i håg spelet "Acne Attack" som man fick med i en Pyton tidning? Jag vill ha det spelet eftersom det inte funkade på min gamla dator. (25 Mhz)
Det är ju en pratbubbla
Varför skulle man inte kunna ha en design som ser ut som en tidning ???
Bara att göra den som en tidning ... först en framsida... sedan längst ner till höger en liten knapp som heter "bläddra" ... nästa sida blir ett uppslag med 2 sidor (det blir kanske brett) ... åter igen längst ner till höger en liten knapp ... "bläddra" ... !
Sen kan man ju baka in ngn sorts meny ngnstans på sidorna så att man inte blir tvungen att bläddra sig igenom hela tidningen om man bara vill läsa en viss serie!!!
Jag tycker att det låter som en bra och framförallt en ganska ny idé. Jag har nog aldrig sett en sida uppbyggd på det sättet.
Grymt
Hur vill du ha Acne Attack levererat? Har disketten i min hand.
Kanske kan lägga upp det på Gamingdepot.com ....
Adressen till hemsidan är http://www.atlantic.medstroms.se/pyton