Wow, då har du en fin kamera :)
Hmmmm... tja, att jobba i M-rec istället för A-rec är alltid bra.
Om det är dåligt ljus och du inte kan använda blixt är ISO 400 inte dumt, särskilt som du kan ändra EV till -2 och då kan du fotografera i nästan ISO 1600. Du får dock laborera i Photoshop för att ljusa upp bilderna och du får en kornighet som inte är så kul.
Om du låter kameran kallna mellan särskilt viktiga tagningar så får du mindre problem med döda pixlar i bilderna.
Stäng av AF (ställ den på singel) och ställ in skärpan när du håller ner slutarn till hälften så sparar du batterier och slipper höra fokusen surra hela tiden.
Tar du bilder i dåligt ljus kan det bli problem med Autofokusen, ett tips är att ställa in skärpan manuellt eller skaffa en laserpenna och använd den för att låta kameran ställa in skärpan. Men glöm inte att stänga av lasern innnan du trycker ner slutaren helt.
Tejpa för en exponerad filmbit över den inbyggda blixten (men inte ljusmätaren) och låt det lilla ljus som sipprar igenom aktivera några billiga slavblixtar istället.
För att bli av med röda ögon så fixar du till det i Photoshop, använder tipset här ovan eller köper en extern blixt och en blixtskena (Sunpak 433 för Nikon är bra och billig, men köp Nikons egna blixtskena).
Om du har ont om plats på CompactFlash kortet och behöver ta flera bilder innan du kan ladda ner dem på hårddisken så är ett tips att gå ner i storlek på bilderna (inte kvalitén), kör i "Fine" istället för "Hi" och det räcker med 1600x1200 eller rent utav 1200x800. Sedan uppsamplar du bilderna med ett program som heter Genuine Fractals.
Min CP 950 klarar bara 1600x1200 så om jag vill skriva ut bilder i A4 i 300 dpi uppsamplar jag bilderna till 200% och jag märker ingen kvalitetsförsämring alls.
Behöver du ett riktigt trevligt tele, köp dels Nikons egna x2 telekonverterare och sedan skaffar du mellanringar och köper Olympus telekonverterare B-300 och monterar ihop det hela. Tar jättefina bilder. Annars finns det en annan telekonverterare som många använder, kallat Eagle Eye som kommer från England. (http://www.eagleeyeuk.com/) De har också massor med annat godis för din kamera.
En annan bra resurs på Internet är http://www.dpreview.com/ som har recensioner, tips och diskussionsforum för digitalfotografi. Jag snurrar omkring i Nikon Talk forumet och i Samples and Gallery forumet under namnet PowerPet.
Räcker detta för ett tag? :)
------------------
/Petra
Veni, Vidi, Visa - Jag kom, jag såg, jag handlade