webForumDet fria alternativet

Tunn kant runt foton?

Design & grafik

4 svar · 346 visningar · startad av Mattias

Medlem sedan mars 2000205 inlägg
Frågan#1

Hur går man tillvgäga för att göra en skarp, tunna kant runt bilder och foton i Photoshop? När jag lägger in kant via Select->All + Modify->Border->1px + Edit->Fill så blir den alltför tjock samtidigt som jag märkt på flera bilder att linjen på vissa foton blivit olika tjock på de olika kanterna. Någon här som har nåt tips på hur jag gör en knivskarp tunn kant/linje?

------------------

// Mattias

Medlem sedan okt. 20001 558 inlägg
#2

Hmm, kanske lite omständigt men...

1. Duplicera det lagret du vill ha linjerna på

2. Klicka på Edit > Stroke

Se till att ha den färg du vill ha på linjerna som "foreground color"

------------------
Sebastian | http://www.capreolusfoto.n.se/fireblade/default2.asp

Medlem sedan feb. 20002 218 inlägg
#3

Har du Photoshop 6 finns ramlinje som en effekt. Kolla under lagermenyn.
Ramlinje = svenska
Stroke = engelska

------------------
we are a part of o'learys army
we are up to win the league

Medlem sedan maj 2000755 inlägg
#4

En tunn kantlinje fixar du enklast genom att öka "Canvas size" med två pixlar i både höjd och sidled och därefter ställa in bakgrundslagret i den färg du önskar. Om din bild inte innehåller något sådant lager får du iinfoga ett först förstås och placera det under fotot.

Medlem sedan aug. 2000543 inlägg
#5

Håller på stroke i edit-menyn som Rossifumi säger, det är det absolut enklaste sättet, man kan bestämma pixelstorlek själv samt om man vill ha linjen utanför, utanför eller centrerad i markeringen. Stroke är ett jättebra verktyg för kantlinjer.

------------------
""""This is only Fias temporary signature""""

254 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.6fe65c25
125 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
126 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
123 ms — ändringar (db)