webForumDet fria alternativet

2advanced.com NYA SIDA

Design & grafik

22 svar · 943 visningar · startad av Lazerzubb · sida 2 av 2

Frågan, av Lazerzubb

Checka in Fullträff igen!!! www.2advanced.com \------------------ Helvetet är den plats där engelsmännen lagar maten, Italienarna dirigerar trfiken och tyskarna står för underhållningen.

Läs frågan i sin helhet →
Medlem sedan mars 2000542 inlägg
#21

Varför suger FLASH?
De flästa säger att flash suger för att de inte kan det. Men flash ska inte användas till att bygga upp en hel sida om man inte jobbar som 2Advanced.
Flash tycker jag är bäst som presentation av innehållet på sidan.

------------------
Helvetet är den plats där engelsmännen lagar maten, Italienarna dirigerar trfiken och tyskarna står för underhållningen.

Medlem sedan juli 200183 inlägg
#22

Urk!

Varför inte bara ge upp att göra sidor i Flash, det blir bara segt... En företagspresentation passar bättre i flash isf men hela sidor blir ruttet.

Medlem sedan juni 20008 205 inlägg
#23

Flash suger för att det får ens webbläsare att bete sig annorlunda än man är van vid. Och nej, design är inte något bra ämne att vara banbrytande i.
2advanced har gjort en snygg sida som är rätt ball om man som jag har en massa ledig tid att bränna. Däremot är den fullkomligt oanvändbar... och jag vågar inte tänka på laddtiderna det måste vara för modemanvändare.
Det finns några få exempel på sidor där Flash lyckas förhöja stämningen (Tool's officiella site, t.ex.), men på den genomsnittliga webbplatsen hör det inte hemma om man bortser från t.ex. små spel och liknande (som hattar :e ).

------------------
"There's no such thing as a stupid question, only stupid people"

264 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
129 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
131 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
129 ms — ändringar (db)