Design webläsare...

Design & grafik

19 svar · 512 visningar · startad av McD

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
Trådstart#1

Tänk vad webben hade varit trevilg med många olika finesser om det bara hade funnits en webläsare... Tänk er att alla använda internet explorer 5.x vad roligt man skulle kunna ha då med funktioner...

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#2

Oousch... Sovjet-takter... ;)

Hur hemskt som helst att inte få välja vad man vill använda! Tänk Trabant, skoluniformer, skolmatsal med kokt torsk... :e

Nä fy, det vill jag inte vara med om! Fram för valfrihet och konkurrens även om det innebär olika finesser - men det är just därför W3C finns till!

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#3

Tänk vad världen skulle vara trevlig om alla skulle lyssna på Latin Kings. Då skulle man kunna snacka om deras feta låtar med vem som helst.

..

Vad finns det för funktioner i IE5.x som är så himla roliga?

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#4

Ie 5 var lixom ett förslag bygg en hemsida och du har till 90% olika utseende i de olika läsarna... hade alla lika så skulle man kunna mixtra lite mer... nu får man ju hålla sig till orginal grejer för att få det att funka i bägge läsarna... använda mycket 3:e parts produkter för att få fram funktiner som tex javascript för att få mouseover till ie räcker det ju med sylesheets... bara ett exempel.

Formulär ser annorlunda ut, frames ser annorlunda ut ja listan kan göras hur lång som helst.... och alla dessa skillnader sätter käppar i hjulen på oss som tycker om att tillverka hemsidor.

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#5

bygg en hemsida och du har till 90% olika utseende i de olika läsarna
90%? Uhm.. bygger du dina sidor i Frontpage Express?

Det har ALDRIG stört mig att länkarna inte byter utseende då man för markören över dem då jag använt Netscape. Det stör mig inte heller om bakgrunden i formulären är vit och inte grön.. att formuläret är lite bredare än den ska vara är heller inget problem för mig. Att Kalles supertuffa logga gjord i Ulead 3D inte syns helt i framesetet är heller ingen katastrof.

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#6

Det irriterar! att det inte är lika....

På min privata sida bryr jag mig inte så mcyket men när man bygger åt ett företag är det inte så roligt att det blir olika, ser inte seriöst ut.

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#7

...och alla dessa skillnader sätter käppar i hjulen på oss som tycker om att tillverka hemsidor.

Se det som en utmaning! Det är väl det som är tricket med att designa websidor - att alla ska kunna se sidorna oavsett webläsare? ;) Att komma till en sida som bara fungerar i IE, dvs inte ens länkarna fungerar i Netscape är så nonchalant så det är inte klokt... x(

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#8

Att komma till en sida som bara fungerar i IE, dvs inte ens länkarna fungerar i Netscape är så nonchalant så det är inte klokt...

Det är ju pricis detta jag menar... Synd att det finns skillnader...

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#9

...och där har du min poäng! Trots att det finns skillnader mellan läsarna är det ingen anledning att anpassa sidorna till bara en läsare... Utmaningar som sagt! ;)

Medlem sedan juni 200055 inlägg
#10

Varför ska alla hålla på att vara så "anti-microsoft" hela tiden. Skulle ni välja linux framför windows bara för att windows är lite ostabilare men innehåller några (!) fler funktioner & finesser.

Samma sak är det med IE och NN... Den enda skillnaden är att NN är trögare och när NN hakar upp sig måste man reset'a datorn. =)

Dessutom ser NN's look ut som någonting grottmänniskorna kan ha ristat in på väggarna hemma. ;)

Bara min åsikt

[Redigerat av Dannelelle den 10 okt 2000]

Medlem sedan sep. 20001 124 inlägg
#11

Egentligen förstår jag inte riktigt varför ni vill att alla ska använda sig av IE. Jag menar, vill ni inte ha en läsare som följer W3C:s standarder fullt ut och att alla ska ha tillgång till den? Titta exempelvis på IE för Solaris. Den som säger att den går att använda har uppenbarligen en Starfire. Däremot fungerar Mozilla utmärkt, precis som på alla andra plattformar som stödjs. Som en bonus är Mozilla väldigt trevlig vad gäller att följa standarder, som att inte rendera felaktig HTML-kod om den är skriven som Strict och liknande. Alltså borde ni väl pusha för att alla använder sig av Moz, eller har jag missat något fatalt medans jag satt på toa och filosoferade?

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#12

Jappz, du missade att det bara var ett exempel... asså en standard där allt ser lika ut i oavsett webbläsare. Ma o så är det ingen som inte sagt att moz är ett bra alternativ...

Medlem sedan dec. 19996 592 inlägg
#13

Dessutom ser NN's look ut som någonting grottmänniskorna kan ha ristat in på väggarna hemma.
Testat sexan?

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#14

Funktionsmässigt är Ns 6 mer lik IE 5?

jämnfört med äldre Ns versioner?

Medlem sedan sep. 20001 124 inlägg
#15

NS6 är funktionsmässigt sett väldigt lik alla andra browsers: den visar HTML-sidor. Den här råkar bara vara lite snabbare, vara cross-platform och följa W3C:s standarder.

Medlem sedan apr. 20002 882 inlägg
#16

Samma sak är det med IE och NN... Den enda skillnaden är att NN är trögare och när NN hakar upp sig måste man reset'a datorn. =)

Hm, lite snabb på resetknappen kanske? ;) Använder Netscape varje dag hemma och på jobbet, och det är definitivt inte ofta den sänker hela burken... De gånger jag använder IE däremot, säkert 25% av gångerna hänger Windows obönhörligen... :l

r
Hm, börjar likna IE vs NS det här... ;)

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#17

Där får jag faktiskt hålla med Q Ie brukar sänka min burk men jag tror att det är det där activedesktop inte själva ie... Tyvärr så är Ns segare och det gör att det går bort!

Medlem sedan sep. 2000127 inlägg
#18

Jag själv har haft fler krascher med Netscape än IE.

Medlem sedan mars 20002 520 inlägg
#19

Välkommen attila till webforum :)

Medlem sedan apr. 20003 971 inlägg
#20

Japp, denna diskussion passar nog bättre i mitt forum(IE vs. Netscape) :)

Det värsta med Netscape 6 är att den är långsam och kraschar hela tiden på Linux. Annars är det en väldigt bra webbläsare som följer standarden och det är bra eftersom man slipper anpassa sina sidor till en speciell webbläsare om den följer standarden.

IE tycker jag mindre om. Den följer inte standarden utan sin egen standard. Skapar man hemsidor för den kan man sällan räkna med att den fungerar fullt ut i andra webbläsare. ActiveX och VBScript är några påhitt som bara fungerar i IE. Fast IE kraschar inte så ofta och är väldigt snabb. Därför skulle jag gärna använda den om den fanns till Linux.

Konqueror kör jag nu. 99% av er har säkert aldrig hört talas om den. Det är en väldigt bra webbläsare eftersom den är integrerad i KDE(som är ett Windows-liknande skal för Linux) och är väldigt snabb. Den stöder HTML4, en del stilmallar, en del JavaScript, ramor, kakor och Java. Det är alltså en webbläsare som visar de flesta hemsidor korrekt och är snabb. Så ni som påstår att det bara finns Netscape och IE(och Opera?) får tänka om. Det finns faktiskt en till webbläsare som är minst lika bra(för Linux)! :)

Det var några tankar från mig.

256 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.d34c6d5a
119 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
120 ms — ändringar (db)