webForumDet fria alternativet

Skillnaden mellan Illustrator och Coral Draw

Design & grafik

7 svar · 1 451 visningar · startad av rakatoner

Medlem sedan okt. 2007264 inlägg
Frågan#1

Jag skulle vilja lära mig göra lite enkla loggor o designa med datorn - har nu möjlighet att köpa en billig onlinekurs för antingen Illustrator och Coral Draw men vet inte riktigt vad som skiljer programmet åt - någon som vet o har erfarenhet av dessa program ?
kursen går via http://www.bilwima.com/- någon som provat ? - jag har köpt via groupon så priset är 199 kr :)

Medlem sedan juni 20006 031 inlägg
#2

Båda programmen är bra, så det är mest en smaksak vilken man gillar.

Men för en nybörjare så rekommenderar jag Illustrator som är mer använt och att det finns mer tutorials mm än det finns till Coral Draw.

Medlem sedan dec. 2009872 inlägg
#3

Hade du varit min fru hade jag nog försökt dig välja Corel Draw. Båda har hängt med länge, i över 20 år. Illustrator var rätt jobbig tidigare, men det har dom säkert fixat nu. Corel Draw var liksom inte rumsren tidigare, i reklamkretsar och designkretsar. Även det är du förmodligen inte behöver lägga någon vikt vid.

Vad gäller priset på själva mjukvaran skulle det förvåna mig mycket om Corel Draw ligger över Illustrator!! Adobe är ju inte kända för att dumpa priser, direkt...

***
Jag trodde inte Corel fanns längre, men det gör det ju i allra högsta grad!!
http://www.corel.com/corel/product/index.jsp?pid=prod4260069

7 tusen spänn är ju inte direkt jättebilligt...

Medlem sedan feb. 20005 891 inlägg
#4

Förlåt, men vem använder Corel Draw numera? ;) "Alla" använder ju Illustrator, så om nu inte Corel Draw kostar en spottstyver så måste valet vara enkelt.

Medlem sedan okt. 2007264 inlägg
#5

2-1 till Illustrator än sålänge.... jag måste bestämma mig före den 28 februari då köpet måste registreras för att vara giltigt... fler åsikter.. ? tack ni som redan givit er synpunkt !

Medlem sedan juli 20002 056 inlägg
#6

För 10 år sedan använde jag Corel Draw och älskade det. Bytte till Illustrator för att alla andra använder det och smidigare att koppla ihop med PhotoShop (som är givet att man använder) och andra Adobe-program. När jag bytte saknade jag enkelheten i Corel Draw för att göra avancerade saker.

Aldrig hört någon på senaste tiden som använder Corel Draw, tyvärr.

Medlem sedan okt. 2007264 inlägg
#7

Nu har jag bestämt mig för Illustrator och Pedda som var först ut att kommentera får lösningen som sin..men tack ni andra för visat intresse !

Medlem sedan juni 2012581 inlägg
#8

Jag tror du gör ett klokt val. Hade jag fått bestämma hade jag också valt Illustrator. Mär väl att detta bara är utifrån mina egna preferenser. Corel Draw har säkert sina fördelar, det också, men senast jag använde det måste varit sent 90-tal.

267 ms totalt · 4 externa anrop · v20260731065814-full.a51de22e
130 ms — deklarationer (db)
0 ms — hämta statistik (cache)
133 ms — hämta tråd, inlägg och bilagor (db)
130 ms — ändringar (db)