Jag fick syn på detta program för någon vecka sen och fortfarande inte fått någon klar uppfattning.
Är det ett bildhanteringsprogram som t ex. Photoshop?
Eller är det ett webutvecklingsprogram så som Dreamweaver?
Vad jag förstått är att det är efterträdaren till PageMaker.
Men vad är då PageMaker ?
Någon som kan förklara lite mer ?
Känner mig lite nollad just nu! :moose :birp
Är det inte även det bästa verktyget för att producera manualer etc i pdf, eller finns det bättre verktyg?
Om man har Acrobat Distiller/Designer/Professional spelar det ingen roll vilket program man använder för att utforma sina verk (Quark, Pagemaker, Indesign, Word...), man exporterar till pdf genom att skriva ut och välja pdf-writer istället för sin skrivare.
Den klarar strukturerad XML, SGML med DITA eller DocBook.
Detta säger mig ingenting :q ;)
Har FrameMaker högre inlärningströskel än InDesign? Tycker dessa programmen verkar rätt lika och får inte ut så mycket när jag tittat på Adobe:s sida. Dessutom verkar man inte hitta så mycket information på nätet ang FrameMaker jämförelse med InDesign (även när man söker på webforum och andra forum). Till vad lämpar sig FrameMaker bättre än InDesign och viceversa?
Jag är ingen expert på varken FrameMaker eller InDesign, men vad jag förstår så är InDesign mer för grafiska publikationer.
FrameMaker används nog mer för mer industriella kataloger, typ reservdelskataloger, servicehandböcker och liknande.
(DITA och DocBook är industriella standarder.)