Blender är gratis, dock inte särskilt enkelt. Snarare ganska komlext men kraftfullt.
Finns det bra, gratis och helst enkla 3D prog. som ni kan rekomendera ?
6 svar · 1 400 visningar · startad av Mr T
Finns det bra, gratis och helst enkla 3D prog. som ni kan rekomendera ?
Blender är gratis, dock inte särskilt enkelt. Snarare ganska komlext men kraftfullt.
Säger som K@llen, med tillägget att 3D ju är ganska komplicerat till sin natur. Det går liksom inte att göra ett "enkelt" program utan att det i så fall blir så många begränsningar att du inte kan göra någonting förutom lite kuber, klot, cylindrar och kanske en och annan kon.
Sant! Då jag fuskat i Strata, 3d-studio och jag tror det heter LightWay som fanns på Amiga när det begav sig så ska jag nog klara det. I alla fall få fram något litet, även om det är långt från bra :-)
Tackar för svaren.
Kanske en sökning på LightWave väcker gamla minnen?
http://www.google.se/search?q=lightwave&sourceid=navclient-ff&ie=UTF-8&rlz=1B3GGGL_svSE177SE231
***
Jag tror också på Blender, som funnits ett bra tag. Har säkert mognat och blivit bättre sen jag tittade på det! :-)
Google har väl ett som jag tyckte var rätt så enkelt.
Om det var för hus och trädgård. Kolla under deras site med godies. eller säg till så letar jag upp det.
Jag letade upp det
http://sketchup.google.com/ :h
Vill man lägga ner 8 timmar på det är det den här versionen
http://sketchup.google.com/product_sup.html den kostar sedan
Google verkar lite väl enkelt, påminner lite om detta möbleringsverktyg http://www.flugfiska.com/3dstore/index.php?id=55 gjort av företaget http://www.optimalmedia.se
Nej jag är jättenöjd med alla svar och tackar för dom alla och ska verkligen ta en rejäl titt på programmet Blender.
Tack. (OBS, fler förslag gör inte ont om det kommer ;-)