---
title: "lämpligaste sättet att göra en meny på"
type: "forum-thread"
url: "https://www.webforum.nu/amne/design-grafik/157833-lämpligaste-sättet-att-göra-en-meny-på"
topic: "Design & grafik"
topic_url: "https://www.webforum.nu/amne/design-grafik"
author: "supercajo"
published: "2007-03-04T14:47:48.000Z"
updated: "2007-03-04T15:42:48.000Z"
replies: 1
views: 409
page: 1
pages: 1
language: "sv-SE"
site: "webForum — webforum.nu"
rights: "Upphovsrätten till varje inlägg tillhör dess författare."
attribution: "Citera som: webForum, https://www.webforum.nu/amne/design-grafik/157833-lämpligaste-sättet-att-göra-en-meny-på"
---

# lämpligaste sättet att göra en meny på

## #1 — supercajo, 2007-03-04T14:47Z

hej, jag håller på och designar en hemsida. jag använder givetvis CSS och har lite funderingar, på reflektioner ang. menyfunktioner. Skall man göra menyn enbart på en sida och inkludera den likt include i php? eller är det bästa sättet att implentera menyn på varje sida, känns som det är väldigt krångligt att göra på det sättet, skriv gärna era tankar!

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/157833

## #2 — Danne V, 2007-03-04T15:42Z

Beror helt på bl.a. sajtens omfattning och hur ofta du kommer att lägga till eller ta bort sidor.

En vertikal meny är ofta bättre om du ska göra så. Är den horisontell så blir det lätt problem med utrymme.

Är det en omfattande sajt med massor av sidor som kan läggas i kategorier, så ha gärna en huvudmeny och sedan en "kategorimeny" inuti sidorna som bara pekar till andra sidor i samma kategori. Alternativt en "fly-out" meny, typ Magic Menu som säljs av <http://www.projectseven.com> (om du använder Dreamweaver).

Permalänk: https://www.webforum.nu/p/1942144

---

Tråden på webben: https://www.webforum.nu/amne/design-grafik/157833-lämpligaste-sättet-att-göra-en-meny-på
